Faragják a dollárt, ennek ellenére első helye megkérdőjelezhetetlen

2024 első negyedévében a Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai szerint a világ 11,5 billió dolláros devizatartalékának csaknem 60 százaléka amerikai dollár. Egy elenyésző részről 355 milliárd dollárról nem tudni, mert egyes országok nem jelentenek pénzügyi információkat az IMF-nek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai dollár és az euró nagyon nagy különbséggel a két legfontosabb tartalékvalutája a világnak, bár ez a dinamika az idők során változott.

Az IMF szerint az amerikai dollár dominanciája a 2000. évi globális tartalékok több mint 70 százalékáról a 2024 első negyedévében 59 százalékra csökkent.

Annak ellenére, hogy a dollár szerepe az elmúlt két évtizedben visszaesett, a többi fő valuta (euró, jen és font sterling) árfolyama nem emelkedett jelentős mértékben.

Ehelyett a nem hagyományos tartalékvaluták, például az ausztrál dollár, a kanadai dollár, a kínai renminbi és a dél-koreai won elterjedtsége nőtt.

Ezek a nem hagyományos tartalékvaluták azért vonzóak a tartalékkezelők számára, mert diverzifikációt és viszonylag vonzó hozamot biztosítanak, valamint mert az új digitális pénzügyi technológiák fejlődésével egyre könnyebben megvásárolhatók, eladhatók és tarthatók.

Ki tart kínai renminbit?

Az IMF kutatása szerint a renminbiben tartott tartalékok arányának növekedése az elmúlt években az amerikai dollártól való elmozdulás 25 százalékát tette ki.

2021-ben Oroszországban található az összes kínai renminbi-tartalék közel harmada, ami akkoriban nagyjából 105 milliárd dollár volt. A következő legnagyobb birtokos Brazília (szintén BRICS-tag), Svájc és Mexikó volt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo