Az amerikai dollár és az euró nagyon nagy különbséggel a két legfontosabb tartalékvalutája a világnak, bár ez a dinamika az idők során változott.
Az IMF szerint az amerikai dollár dominanciája a 2000. évi globális tartalékok több mint 70 százalékáról a 2024 első negyedévében 59 százalékra csökkent.
Annak ellenére, hogy a dollár szerepe az elmúlt két évtizedben visszaesett, a többi fő valuta (euró, jen és font sterling) árfolyama nem emelkedett jelentős mértékben.
Ehelyett a nem hagyományos tartalékvaluták, például az ausztrál dollár, a kanadai dollár, a kínai renminbi és a dél-koreai won elterjedtsége nőtt.
Ezek a nem hagyományos tartalékvaluták azért vonzóak a tartalékkezelők számára, mert diverzifikációt és viszonylag vonzó hozamot biztosítanak, valamint mert az új digitális pénzügyi technológiák fejlődésével egyre könnyebben megvásárolhatók, eladhatók és tarthatók.
Ki tart kínai renminbit?
Az IMF kutatása szerint a renminbiben tartott tartalékok arányának növekedése az elmúlt években az amerikai dollártól való elmozdulás 25 százalékát tette ki.
2021-ben Oroszországban található az összes kínai renminbi-tartalék közel harmada, ami akkoriban nagyjából 105 milliárd dollár volt. A következő legnagyobb birtokos Brazília (szintén BRICS-tag), Svájc és Mexikó volt.