A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden tette közzé, hogy az első negyedévben 8,0 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. Márciusban az ipari kibocsátás 11,6, a munkanaphatástól megtisztítva 9,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Szezonálisan és munkanaphatással korrigálva a termelés 2,6 százalékkal múlta felül az előző havit .
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az év második felében a tavalyi alacsony bázis miatt élénkülhet az ipari termelés dinamikája. Hozzátette: nem csak a járműgyártásban, más iparágakban is felfutás várható. Átadtak két óriási gumiabroncsgyárat, a Hankook és a Bridgestone gyárát, valamint a vegyipar területén is a kapacitások felfutása és új kapacitások üzembe helyezése folyik - fejtette ki. Érdekes, hogyan alakul a motorgyártás, mondta, mivel az Opel szentgotthárdi motorgyárában idén fog érdemben felfutni a termelés. A kilátások jók, sok iparágban számtalan beruházás volt, amelyek felfutása idén és jövőre várható - összegezte az elemző.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzője szerint a következő néhány hónapban lassulhat a növekedés kétszámjegyű üteme, mivel márciusról áprilisra 55,4 pontról 51 pontra csökkent a beszerzésimenedzser-index (BMI).
Elmondta: a részletes adatok megerősítették a várakozásokat, azaz elsősorban a járműgyártásnak köszönhető az erős márciusi ipari termelésnövekedés. Meglepetés volt az elemző szerint, hogy az élelmiszeripari termelés 12 százalékkal bővült márciusban. Kiemelte, hogy az új rendelésállományok már második hónapja csökkennek a járműgyártásban, azonban ehhez hozzátartozik, hogy novembertől januárig kimagaslóan magas volt a rendelésállomány értéke. Ezért a mostani lassulás nem jelenti, hogy kihűlőben lenne az autók iránti kereslet az eurózónában - jegyezte meg az Erste elemzője.