Ezért kellene megemelni a nyugdíjakat

A jegybank szerint 3,5 százalékos lesz az infláció jövőre, miközben a nyugdíjakat csak 3 százalékkal emelik.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: Pixabay)

A cikk eredetileg laptársunk, az Mfor.hu oldalán jelent meg. 

Szinte még meg sem száradt a tinta a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb makroprognózisán, annyira friss a jelentés, amelyben egyebek mellett arról tájékoztatják a közvéleményt, hogy idén és jövőre is 3,5 százalék körül alakulhat az infláció Magyarországon.

Köztudott, hogy a parlament a nyáron egy olyan költségvetést hagyott jóvá 2021-re, amelyben 3 százalékos inflációval számoltak. A nyugdíjasok járandósága tehát ennyivel emelkedik januártól, az idevágó jogszabályok értelmében.

Idén 2,8 százalékos emelést hajtottak végre, de mivel nagyobb lett az idei infláció, mint amit a kormány tervezett (erre még visszatérünk), így a különbözetet is be kell kalkulálni, amit novemberben kapnak meg a jogosultak. Egyben ezzel a mértékkel emelkedik is az év hátralévő részében a nyugdíjak összege. Így végül 4 százalék körüli emelkedés jön ki erre az évre, amire rárakódik a jövő évi 3 százalék.

 

Hasonló folyamatokra lehet számítani jövőre is a jelek szerint. A jegybank ugyanis frissítette előrejelzését - amely amúgy tarthatatlan számokat tartalmazott - és az új pálya szerint idén 3,5-3,6 százalékos lehet az infláció, míg jövőre 3,4-3,6 százalékot vár a jegybank.

Vagyis mint jeleztük, miközben a hatályos törvény 3 százalékos nyugdíjemelést ír elő, az árfolyamatokat árgus szemmel figyelő nemzeti bank szerint a középértéket nézve 3,5 százalék lehet az áremelkedés mértéke a következő évben. S rögtön tegyük hozzá, hogy a nyugdíjasok kosara szerint számolt infláció ettől eltérő lehet - mint történt az idén, amikor az év első nyolc hónapjában utóbbi 4 százalékos volt, miközben az összes aktív háztartásra 3,5 százalékot számolt a statisztikai hivatal ugyanebben az időszakban.

Ez azért fordulhat elő, mert egyes termékek és szolgáltatások, amelyek az idősek fogyasztásában nagyobb súlyt képviselnek (mint például az élelmiszerek), nagyobb ütemben drágulnak, mint más fogyasztási cikkek.

Ott tartunk tehát, hogy már most, szeptember vége felé 0,5 százalékpontos veszteség néz ki a nyugdíjasoknak, amennyiben a jegybank előrejelzése helytállónak bizonyul.
Ezen a ponton érdemes felidézni az egy évvel ezelőtti inflációs jelentést: akkor szeptemberben a jegybank 3,4 százalékos inflációt várt 2020-ra, miközben a kormány 2,8 százalékot. Utóbbi értékkel emelték a nyugdíjakat januárban, de már az év elején nyilvánvaló volt - lapunk számos cikket is írt e tárgyban, például itt és itt - hogy ez kevés lesz, s az év végén muszáj lesz kompenzációt fizetni az időseknek.

Az élet minket és a jegybankot igazolta, és könnyen lehet, hogy jövőre is ez a helyzet áll elő.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo