A legnagyobb német gazdasági érdekképviseletek közé tartozó BDI szerint a politikának és a gazdaságnak "fel kell készülnie arra, hogy Oroszország hosszú távon nem szerzi vissza az utóbbi évtizedekben partnerként elfoglalt szerepét és jelentőségét", biztonságot pedig csak Oroszországgal szemben lehet teremteni Európában.
Ezért még inkább szükséges az összefogás a többi partnerrel Európában és a világban, különösen "közép-, és kelet-európai szomszédainkkal" - tették hozzá, kiemelve, hogy a térségbeli országok a gazdasági kapcsolatok szempontjából "sokkal fontosabbak Németország számára, mint Oroszország valaha is volt".
Így például Lengyelország az ötödik Németország kereskedelmi partnereinek rangsorában Kína, az Egyesült Államok, Hollandia és Franciaország után - áll a BDI elnöke, Siegfried Russwurm jegyezte állásfoglalásban.
Az autóipartól a cukoriparig 39 ágazati érdekképviseletet összefogó szövetség vezetője hangsúlyozta, hogy a BDI továbbra is kiáll Ukrajna mellett, és elítéli Oroszország "nemzetközi joggal ellentétes támadó háborúját".
A katonai agressziót "Európa közepén" nem lehet eltűrni, mert "helyrehozhatatlanul károsítaná" a nemzetközi közösség működésének kölcsönösen elfogadott szabályokon alapuló rendszerét, "amelyen a béke, a biztonság és a jólét alapul" - tette hozzá.
Az Európai Unió legnagyobb gazdaságának iparvállalatait képviselő szervezet a többi között sürgeti Németország védelmi képességének fejlesztését. Ugyanakkor a "stratégiai szuverenitás" megteremtéséhez nem elég a katonai erő, az ország működéséhez elengedhetetlen, úgynevezett kritikus infrastruktúra fejlesztésére és védelmére is nagyobb hangsúlyt kell fektetni - fejtették ki.
Arról is írtak, hogy a német ipar "már dolgozik az Ukrajna újjáépítését szolgáló projekteken", és további segítséggel is kiveszi a részét ebből a "hatalmas nemzetközi feladatból". (MTI)