Várhatóan pénteken dönt Magyarországról a három nagy hitelminősítő közül a Standard & Poor’s. Majd augusztus végén a Fitch Ratings nyilatkozhat a magyar gazdaságról, az év hátralévő részében pedig a Moody’s is publikálhatja a legfrissebb elemzését.
Jelenleg mindhárom hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott kategóriába tartozik a magyar gazdaság. (S&P: BBB mínusz, Fitch Ratings: BBB mínusz, Moody’s: Baa3) A Standard & Poor’s és a Fitch Ratings a felminősítést valószínűsítő pozitív kilátással tartja nyilván Magyarországot, a Moody’s pedig stabil kilátással.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint az S&P valószínűleg felminősíti Magyarországot. A jobb osztályzat mellett szól, hogy már közel egy éve pozitív kilátás van érvényben, emellett elmúltak a választások és a hitelminősítő is valamivel pontosabban látja a jövőbeli gazdaságpolitikai irányokat, például a 2019-es költségvetés szerkezetét.
Valamennyi hitelminősítőnél pozitívum, hogy 4 százalék feletti tempóban növekszik a gazdaság. Emellett a GDP-arányos költségvetési hiány 3 százalék alatt van stabilan, az államadósság csökkenő pályán van, a devizaadósság aránya mérséklődik, azaz az adósságszerkezet is javul.
„Persze vannak kockázatok is, amelyekre a hitelminősítők felhívhatják a figyelmet. Az egyik legfontosabb kritika lehet, hogy a 4 százalék feletti gazdasági növekedés nagyrészt az uniós forrásoknak köszönhető, mert a magyar gazdaság potenciális növekedési szintje körülbelül 2,5 százalék körül van” – mondta Németh Dávid.
Osztályzatok, esélyek
Az elemző szerint az S&P és a Fitch is jobb osztályzatot adhat, a Moody’s esetében ennek kisebb a valószínűsége, mivel ez a hitelminősítő egyelőre stabil kilátást ad a magyar osztályzathoz. „Ez azért fontos, mert alapvetően többször fordul elő, hogy kilátásjavítás előzi meg a felminősítést. Persze van példa az ellenkezőjére is, amikor kilátásjavítás nélkül jön a jobb besorolás. Pont ez volt idén tavasszal, amikor a Moody’s a stabil kilátású Ba1-ről Baa3-as szintre minősítette fel Magyarországot. A Moody’s idei felminősítése ugyanakkor csökkenti az esélyét annak, hogy az év hátralévő részében újból jobb osztályzatot adjon.”
Melyik volt a legjobb magyar osztályzat?
Németh Dávid szerint a magyar gazdaság nemzetközi piaci megítélésében egy-egy kategóriával jobb osztályzat nem feltétlenül hoz látványos változást. „A komolyabb javuláshoz az kellene, hogy a hitelminősítők A-s osztályzatokat adjanak Magyarországnak, de azok a besorolások még több lépcsőre vannak a mostaniaktól.”
A szakember hozzátette, hogy a Moody’s esetében a legjobb magyar osztályzat az A1 volt, amely 2002 novemberétől volt érvényben 2006 december végéig. Az S&P-nél az A mínusz volt a legmagasabb szint 2000 végétől 2006 nyaráig, míg a Fitch-nél szintén A mínusz volt az eddigi plafon, ez 2000 november végétől 2005 decemberéig élt.