Kiskereskedelmi adót jelenleg annak kell fizetnie kizárólag a kiskereskedelmi tevékenysége után, akinek az éves árbevétele túllépi az 500 millió forintot. A rendszer sávos, tehát az árbevételt a sávoknak megfelelően fel kell darabolni és annak alapján fizetni. Így az 500 millió és 30 milliárd közötti árbevétel résznél 0,1 százalék, 30 milliárd felett 100 milliárdig 0,4 százalék, a 100 milliárd feletti bevételi sáv 2,7 százalékkal adózik. Ez eleve egyáltalán nem kevés.
A friss rendelet szerint 2022-ben a legegyszerűbb megoldást választotta a kormány. Nem vacakolt az egyes sávok adókulcsaival, hanem amelyik vállalkozás a legutóbbi üzleti éve után fizetett bármennyi kiskeradót, az veheti elő a számológépét, de csak egy szorzást kell elvégeznie: a végösszeg 80 százalékát ismét köteles befizetni pótadó címén, még ebben az esztendőben.
A hivatalos szöveg szerint a lényeg, hogy a 2022. július 1-jét magában foglaló adóévben az adóalanynak 2022. november 30-ig egyszeri, a 2021. évben kezdődő adóéve kiskereskedelmi adójának - az adóéve naptári napjai alapján 365 napra számított (évesített) - összege 80 százalékával azonos összegű kiskereskedelmi pótadót kell megállapítania, megfizetnie és persze bevallania.
Ez, ha bonyolítjuk egy kicsit a kérdést, akkor valamennyi kisker adókulcs 80 százalékos emelését jelenti 2022-ben.
Nem biztos, hogy ezek után 2022-ben sokan belevágnának a kiskereskedésbe, ugyanis aki ebben az esztendőben kezdené a boltnyitást, annak is kell fizetnie a pótadót. Nem is akárhogyan, hiszen éves szintre ki kell vetítenie ügyködésének alapján a pótadót.
És 2023-tól az eddig extraprofit adó címén bejelentettnél valamicskével több kiskeradót kell majd fizetni, hiszen a legkisebb kulcs is megemelkedik. Még jó, hogy 500 millió bevétel alatt továbbra sem kell fizetni, viszont az adóalap 500 millió forintot meghaladó, de 30 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,15 százalék az új kulcs, a jelenlegi másfélszerese. A 30 milliárd forintot meghaladó, de 100 milliárd forintot meg nem haladó része után 1 százalék az új kulcs, ez két és félszerese a réginek. A 100 milliárd forintot meghaladó része után 4,1 százalék a 2023-ban belépő kulcs, ez kicsit több, mint másfélszeres ugrás.
És hogy ezek után mikén festenek a kiskeradó bevételek, megpróbáltuk óvatosan előrevetíteni (azzal, hogy a költségvetés benyújtásakor látni majd pontosan, mennyi bevételre számít a kormány).
Már 2021-ben is több folyt be a költségvetésbe a tervezettnél, ez várható 2022-ben is. Ráadásul az adóelőleget két egyenlő részletben, az adóév hetedik hónapjának 20. napjáig és tizedik hónapjának 20. napjáig kell befizetni, tehát a kiskereskedelmi adó és a pótadó nagyja a tárgyévben befolyik a költségvetés kasszájába a boltosok kasszájából (2021-ben 80 százaléka már ott volt):
És hogy miből?
Lesz itt minden, azzal, hogy 2021-ben nőtt ugyan a boltos piac, de az eddig megismert beszámolók szerint a profit az csökkent. Tehát a költségek növekedésének egy részét lenyelték a boltosok. Az adó ugyanolyan költség, mint a bér, vagy az áramszámla. Hát most már csak kisebbre tudják nyitni a szájukat a boltosok, a vásárlónak viszont nagyobbra kell nyitnia a bukszáját. Ha akarja és tudja.
Az egyes láncok esetében a 2022-es pótadó számítás egyszerű, a beszámolókból is kiolvasható összeget kell megdobni 80 százalékkal. (blokkk.com)