Extramagas a KKV-k inflációs várakozása

Négy százalékkal magasabb az októberi értéknél, és egy százalékkal meghaladja az első tíz hónap átlagmutatóját a kis- és középvállalati konjunktúra-indexe. Ezzel együtt is az Ecostat komoly önbizalomvesztést mért a KKV-k körében.

Az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra-indexe 2005 novemberében 47,9 százalék. Ez négy százalékkal magasabb az októberi értéknél, és egy százalékkal meghaladja az első tíz hónap átlagmutatóját. A hazai vállalkozások viszonylag alacsony októberi konjunktúra-mutatója a legfrissebb makrogazdasági teljesítményadatokban nem tükröződött, novemberben a cégek a rövid távú üzleti várakozásokban pozitív korrekciót hajtottak végre. A trendvonal egy éves csökkenés után július óta emelkedik.

A magyarországi kis- és középvállalatok rövid távú fejlődési esélyeit pozitívan érinti az uniós céltámogatások bővülése és a lakossági kereslet élénkülése mellett bizonyos adótörvények elfogadott módosítása. Az Ecostat helyzetértékelése szerint a hazai tulajdonú vállalkozások felzárkóztatását a kormány "pénzkímélő technikák alkalmazásával" igyekszik előmozdítani. Ennek egyik sikeres példája a közbeszerzési eljárásokban résztvevő kis- és középvállalkozások körének bővülése. Az első háromnegyed évben a közbeszerzések 46 százalékát hazai vállalkozások nyerték el, szemben a tavalyi 36 százalékos bázismutatóval. Az elnyert közbeszerzési pályázatok értéke a kilenc hónap alatt mintegy ötven százalékkal, 426 milliárd forintra nőtt. A darabszámot vizsgálva az összes eljárás 68 százalékát kis- és középvállalatok nyerték el, külföldi cégek a kiírások mindössze 12 százalékában pályáztak sikeresen.

Rövid távon a kis- és középvállalati szektor a nemzetgazdaság helyzetét jóval kedvezőbbnek értékeli, mint egy hónappal korábban. Saját lehetőségeikre borúlátóbban tekintenek a cégek, pesszimizmusuk összefügg az államháztartás kritikus egyensúlyi helyzetével előállt bizonytalansággal.

Jövő májusáig nemzetgazdasági szinten kismértékű javulással számol a hazai vállalkozások 39 százaléka, stabilitással egyharmaduk. A korábbi hónapok előrejelzéséhez viszonyítva a pesszimista válaszok aránya a külgazdasági feltételeket övező bizalmatlanság miatt erősen ingadozó. Saját vállalkozásuk féléves kilátásait visszafogottabban értékelik a cégek, többségük a működési feltételei változatlanságát prognosztizálja. Az optimista állásfoglalások aránya magasabb az októberinél, értéke 24 százalék, a pesszimista várakozásoké 32 százalék. Novemberben a saját lehetőségek változásával összefüggő prognózisnak megfelelően kismértékben emelkedett azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek teljesítményük rövid távú bővülésével számolnak. Az augusztusi és az év eleji előrejelzésekhez hasonlóan a fejlődésben bizakodó cégek aránya 37 százalék, átlag körüli növekedést 35 százalékuk feltételez. A legutolsó felmérés eredménye eltér a korábbiaktól, fél éven belül dinamikus teljesítménybővülést a vállalkozások minden eddiginél szűkebb köre feltételezett.

A következő egy évben a KKV szektor 30 százaléka számol a működését veszélyeztető verseny erősödésével. Új, tőkeerős versenytárs fél éven belüli megjelenését a korábbi előrejelzésekhez közel állóan a cégek 48 százaléka valószínűsíti. A beszállítói lehetőségek megítélése az októberi előrejelzésnél pesszimistább, a legutóbbi 36 százalékkal szemben novemberben a cégek 20 százaléka bízik a nagyvállalatokkal való együttműködés lehetőségében. A hazai vállalkozások önbizalom vesztése hátterében a jövő évi szabályozó változásokkal, lehetséges megszorításokkal összefüggő vélekedések állhatnak. A KKV-k helyzetének javulását célzó kormányzati intézkedések véleményformáló hatása a vártnál és az indokoltnál kisebb.

#page#

A jövő évi költségvetés a vállalkozások adóterheit szerény mértékben mérsékli. A versenyhelyzet és tőkeellátottság javítására fordítható központi források várhatóan nem bővíthetők, többletforrást az uniós támogatások jelentenek a KKV-k fejlesztésében. A hazai vállalkozások döntő hányada a belföldi piacon értékesíti termékeit, szolgáltatásait. A hazai piac a tevékenységüket meghatározó tényezők között nagy súllyal szerepel. Így érthető az a folyamatosan visszatérő vélemény, hogy tevékenységük bővítését meghatározó mértékben továbbra is a vártnál lassabban bővülő belföldi kereslet akadályozza. A cégek második helyen az éles piaci versenyt, harmadik helyen két tényezőt, a bizonytalan gazdasági környezetet és a tőkehiányt említették.

A következő hat hónapban a vállalkozások többsége a készletszint fenntartására törekszik. A cégek növekvő aránya, több mint egyötöde saját előállítású készletei növekedésére, 23 százalékuk annak csökkenésére számít. Az alapanyagok és félkész termékek állománya a cégek megítélésében októberhez viszonyítva nem változott, készletnövekedést 17 százalékuk, csökkenést 20 százalékuk valószínűsít. A hazai értékesítési lehetőségek változásának előrejelzése kedvező, a korábbi 12 százalékkal szemben javuló belföldi kereslettel számol a cégek 26 százaléka, változatlant valószínűsít 43 százalékuk.

 

A hazai vállalkozások 62 százaléka szerint a következő félévben likviditási helyzete érdemben nem fog megváltozni. Októberhez viszonyítva 39 százalékról 22 százalékra csökkent a pénzügyi nehézségek kialakulásával számoló cégek aránya, ugyanakkor 14 százalékról 16 százalékra bővült a javuló anyagi lehetőségekben bizakodók köre. A működése során bekövetkező fizetési nehézségeket legtöbben a fejlesztések elhalasztásával, másodsorban pénzintézeti hitel felvételével kívánják megoldani. A lehetséges döntési alternatívák között harmadik helyen szerepel a saját, még meglévő vagyontárgy értékesítése.

A hazai vállalkozások körében a beruházási tevékenység összességében élénk marad. A KKV-szektor beruházási aktivitása gazdasági lehetőségeik és várakozásaik függvényében viszonylag magas szintű, a havi ingadozás meglehetősen erős. Novemberben a hazai vállalkozások beruházási hajlandóságát összegző mutató 40 százalék, alacsonyabb az októberi értéknél. Ezzel a cégek fejlesztési elkötelezettségének tendenciája kiegyensúlyozott, mintegy háromnegyed éven át, lényegében 2005 szeptemberéig szinte egyenes vonalat követ. A fejlesztések megvalósításához hitelt igénylő cégek köre nem változott, 54 százalék. A cégek beruházási tevékenységét korlátozó tényezők sorában kiemelt szerepet játszik a finanszírozás nehézsége és a jövőt övező bizonytalanság. Októberhez viszonyítva veszített súlyából és harmadik helyre sorolódott a belföldi kereslet elégtelensége.

Novemberben a kis- és középvállalatok éves inflációs előrejelzése magas, mértéke 5,5 százalék. (Ez a szektor az elmúlt hónapokban is következetesen jóval nagyobb inflációs várakozást fogalmazott meg, mint a jegybank, a kormányzat, az összes konjunktúra intézet és a valóság - a szerk.) A túlzott inflációs várakozás hátterében a világpiaci olajárak tartósan magas szintje és feltételezett begyűrűző árfelhajtó hatása áll. A decemberre vonatkozó 12 havi árindexet lefelé módosították a vállalatok, a legutolsó érték 4,6 százalék. A KKV szektor novemberben adott 2005. évi saját hatáskörű értékesítési áremelési szándéka visszafogott, mértéke az erős piaci versenyre tekintettel mindössze 2,6 százalék.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo