Évi három héttel többet dolgozunk

Magyarország 1848 éves átlagos munkaórával az ötödik az európai országok polgárainak évi átlagos munkaidejét összemérő listán, amely az unió 25 tagállamán kívül Norvégiát, Romániát és Bulgáriát is tartalmazza.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ötödikek vagyunk az éves munkaóra-toplistán

A tíz új EU-tag polgárai közel három munkahéttel dolgoznak többet évente a régi tagországokban szokásosnál. A legszorgalmasabbak a magyarok mellett az észtek, litvánok, lengyelek és szlovének, írja a Világgazdaság egy, az élet- és munkakörülmények javításáért küzdő európai alapítvány felmérése nyomán. 

Magyarország 1848 éves átlagos munkaórával az ötödik: bár heti szinten a ledolgozott órák számát tekintve Nagy-Britannia, Görög- és Csehország is megelőzi hazánkat, a több szabad- és ünnepnap ezekben az országokban mégis rövidebb munkaidőt eredményez a teljes évre vetítve.

Az EU egészében 38,6 órás a heti kialkudott munkaidőátlag, az új tagállamokban ennél heti 0,9 órával több. A most kiadott felmérés tanúsága szerint a törvényileg szabályozott munkaidőnél több a valóságban ledolgozott munkaórák száma.  Ezt támasztja alá egy 2003-as kutatás, mely szerint Magyarországon a férfiak heti tényleges munkaideje 41,6, míg a nőké 40,2 óra volt.

Elsikkasztott túlórapénzek

Itthon egyébként egy 2004 decemberében elvégzett, kétnapos akcióellenőrzés során a vizsgálatba bevont munkaadók 45 százalékánál tártak fel szabálytalanságokat. A törvények áthágása szinte minden esetben a munkaidőkeretre vonatkozó szabályok megsértését jelentette. A leggyakoribb, magyar munkaadókra jellemző szabálytalanság, hogy a munkáltató a munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját nem közli írásban a munkavállalóval. A munkavállaló így nem tudja megállapítani, hogy az adott héten végzett 48 órát meghaladó mértékű munkavégzés rendes vagy rendkívüli munkavégzésnek minősül-e, és az ellentételezés ennek megfelelően történt-e. 

Az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevélnek a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium egy tavaly novemberi kiadványa szerint a tíz új európai uniós tagállamban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók átlagos heti munkaideje 1-4 órával hosszabb, mint a régi tagállamokban, az EU15-ben. A májusban belépett uniós tagok munkavállalóinak többsége heti 40 óránál is többet dolgozik, 5-10 százalékuk pedig a 48 óránál is többet.

Ugyanolyan gyakori a harmadik műszak

A 2004-es elemzés szerint nemcsak a munkaidő hossza, hanem a munkabeosztás rugalmassága tekintetében is kedvezőbb helyzetben vannak a tizenöt eredeti EU-tagállam polgárai. Franciaországban, Németországban, Írországban és Nagy-Britanniában a munkavállalók körülbelül 50 százalékának munkaidő-beosztása rugalmas, és itt a dolgozók több mint 20 százaléka maga határozhatja meg munkaidő-beosztását.

Egyenlőség szinte csak egyetlen tekintetben van a régi és az új tagállamok között: a munkavállalók csaknem ugyanolyan gyakoriságban dolgoznak éjszakai műszakban: az EU15-ben a munkavállalók 46 százaléka, az újonnan csatlakozott és tagjelölt országokban 45 százaléka dolgozik időnként nem nappali beosztásban.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo