Európa ott tart, ahol az USA egy-két éve

A gazdasági ciklus és a kamatok nagysága. E két tényező az, amely döntően befolyásolhatja a befektetési eszközök árazási szintjét – hangzott el az Aegon Prémium ügyfélklub rendezvényén. A következő időszakban felpörgő gazdaságra és növekvő kamatokra kell számítani. Ilyen helyzetben pedig aktív befektetési politikát kell folytatni azoknak, akik hasznot szeretnének elérni megtakarításaikon.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gazdasági ciklusokat immár évtizedek óta az USA gazdasága határozza meg. Ami ott történik, egy-két év múlva megtörténik a többi nagy gazdaságban (Európa, Japán, Kína stb.) is. A fellendülés általában öt–hét évig tart, az utolsó két-három évben azonban már túlhevül a gazdaság, és jön a visszaesés. Ezekkel a gondolatokkal kezdte az idei befektetési lehetőségekről szóló előadását Telegdi René, a Concorde Alapkezelő Zrt. üzletág-igazgatója, majd kifejtette, hogyan is alakulhat e két fontos mutató a következő hónapokban.

Kép: SXC

Európában nem várható gond, Kína viszont időzített bomba

A gazdasági ciklusokat illetően bizakodók lehetünk, hiszen Amerikában épp gazdasági fellendülés van. Az új elnök, Donald Trump ezermilliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagjának köszönhetően a konjunktúra várhatóan folytatódni fog. Az USA jegybankjának szerepét betöltő Fednek azonban résen kell lennie, és ha kell, sorozatos kamatemeléssel meg kell próbálnia elkerülni a gazdaság túlhevülését. Európa eközben épp ott tart, mint az Egyesült Államok egy-két évvel ezelőtt. Nagy baj itt sem lehet, hiszen ahogy korábban mindig, valószínűleg az amerikai mintát követve felpörög majd az európai gazdaság is. Erre utal, hogy az elmúlt egy-két évben már egyértelműen látszanak a javulás jelei. Az igazi veszély Kínában fenyeget. Az ázsiai ország egy valódi időzített bomba. A nominális GDP-növekedésnél nagyobb ütemben hízott a hitelezés, miközben valószínűleg sok meg nem térülő beruházást is finanszíroztak ezek a hitelek. Ráadásul a dollár hat éve tartó folyamatos erősödése miatt a feltörekvő országok hitelterhei egyre nőnek.

Az elmúlt öt–hét évben a közép-kelet-európai régió teljesen más utat járt be, mint akár az USA, akár Európa – emlékeztetett Telegdi René. A régióban komoly strukturális átalakulások zajlottak le, ezzel párhuzamosan pedig komoly hitelállomány-leépülésnek is szemtanúi lehettünk. A reálgazdaságban zajló kedvező folyamatokkal szemben nagyon alacsony árazottság tapasztalható a régióban, ami felkeltette a befektetők figyelmét, akik alaposan bevásároltak az itteni eszközökből. Ez a magyarázata annak, hogy a magyar tőzsde az elmúlt 12 hónapban a régió legjobb teljesítményét nyújtotta. A gazdasági növekedés ugyan nem volt erős, ám ciklikus okok miatt a következő években akár gyorsulásra is lehet számítani.

Trump áremelést okozhat, kamatemelés jöhet

A gazdasági cikluson túl rendkívül fontos kérdés az is, vajon mi fog történni a befektetések sorsát szintén meghatározó kamatokkal? Ezek olyan alacsony szinten vannak, hogy a Concorde Alapkezelő üzletág-igazgatója szerint nem maradhatnak így. Az USA-ban a gazdasági növekedés beindulásával karöltve egyre nő a munkavállalók bérigénye. Ezenfelül arra is számítani kell, hogy Trump tervezett intézkedései áremeléseket okoznak. E két tényező együtt az infláció növekedéséhez vezet az Egyesült Államokban, ami lépéskényszerbe hozza az ottani jegybankot. A kamatemelés tehát elkerülhetetlennek látszik.

Az európai kamatok ugyancsak rendkívül alacsonyak. Az Európai Központi Bank –0,40 százalékos kamata abnormálisnak mondható. A piacokat elárasztó pénzeső és az alacsony kamatok a válság kezelésére megfelelőek voltak, de most már egyre inkább hátrányt jelentenek. Az alacsony kamatok miatt megugró megtakarítások fékezik a gazdaságot, arról nem is beszélve, hogy az alacsony kamatok a bankok mérlegeit is rombolják. A kamatok emelkedése tehát Európában is meg fog történni, igaz, valamivel később, mint az Egyesült Államokban.

Összességében a befektetőknek remek reálgazdasági környezettel, emelkedő kamatokkal és növekvő inflációval kell számolniuk. Ennek a hasznát azonban nem biztos, hogy passzív befektetési stratégiával a részvénypiacokon le lehet majd fölözni! Könnyen előfordulhat például, hogy a megtermelődő extrajövedelem bérek formájában rontani fogja a vállalati profitokat.

EU–Japán szabadkereskedelmi megállapodást
Az Európai Unió még idén megpróbálja tető alá hozni a Japánnal tervezett szabadkereskedelmi megállapodást, amelynek Donald Trump amerikai elnök megválasztásával megnőtt a jelentősége, mivel félő, hogy az ingatlanmilliárdos elnöksége alatt éles protekcionista fordulatot vesz az Egyesült Államok – közölték uniós források.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo