EU pályázatok: második futam

Idén tizenhat pályázat jelent meg a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program keretén belül. A gazdasági tárca a visszajelzések alapján több ponton is módosította a kiírásokat a tavalyiakhoz képest, de még mindig vannak hézagok.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Február 15-én jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) 2005-ös pályázati kiírásait. Idén a tavalyi kéttucat helyett 16 jogcímen juthatnak a pályázók az Európai Unió strukturális alapjai és a hazai költségvetésből finanszírozott - 45,5 milliárd összértékű - vissza nem térítendő támogatáshoz.

Változó feltételek

Tavaly a programot irányító Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) több ízben is megerősítette, hogy a 2005-ös kiírásoknál figyelembe fogják venni az év során begyűjtött javaslatokat, erősítik a rendszer pályázóbarátságát, és javítják az általános feltételeket. A tárca az új konstrukciók tükrében többé-kevésbé ígéretei szerint járt el, viszont a kis- és középvállalkozói (kkv) kört 2005-ben több kellemetlen meglepetés is érheti.

A GVOP pályázatait továbbra is négy területen hirdették meg, ezek: beruházásösztönzés, kis- és középvállalkozások, kutatás-fejlesztés és innováció, információs társadalom és gazdaságfejlesztés.

Idén a GKM nem írt ki újra egy pár K+F-pályázatot, mivel az ezekre rendelkezésre álló keret már kiürült, és nem jelent meg a negyedik prioritás tavaly szintén kimerített két, önkormányzatok informatikai beruházásait támogató kiírása sem. Ehelyett kihirdették a 4.4.1-es kódszámmal ellátott, a szélessávú internetkapcsolat kiépítését támogató - az ezzel a profillal rendelkező cégeknek szóló - pályázatot. Egyértelműen rossz hír a beruházni kívánó kkv-knak, hogy a tavaly igen népszerű - és túligénylés miatt szintén idő előtt lezárt - technológiafejlesztési pályázat, a GVOP-2.1.1-es feltételei több ponton is lényegesen szigorodtak.

Az új kiírások esetében a legfontosabb változás az, hogy egységesült a támogatásra jutó, le nem vonható áfára vonatkozó szabály, amelynek értelmében ez évtől a forgalmi adó elszámolhatóvá válik a projekt költségei között.

Szintén fontos tartalmi - és 2004-ben több szakmai és érdek-képviseleti szervezet által kért - változtatás, hogy egyes informatikai pályázatok esetében a GKM lejjebb vitte a támogatható projektméret alsó szintjét. Csupán a kkv-k részéről tavaly a magas belépési küszöb miatt inkább nagy érdeklődéssel figyelt, mint kihasznált integrált vállalatirányítási rendszereket támogató kiírásnál maradt a minimálisan odaítélhető támogatás 8 millió forintos alsó határa, ami így továbbra sem nevezhető vállalkozásbarátnak. Ugyancsak mérséklődött az alsó szint határa a beruházásösztönzési pályázatok esetében, és itt a felső határt is kitolták. Ugyanakkor a kutatás-fejlesztési prioritás esetében a támogatások fölső korlátai még feljebb tolódtak, ami egyértelműen a nagyprojekteknek kedvez.

Formai követelmények

A gazdasági tárca egyéb, a felhívások fogalmazását, a pályázatok formai követelményeit, a mellékleteket és az adminisztrációt érintő változtatásokat is hozott. Például rögzítette, hogy mindazokhoz a dokumentumokhoz, amelyeket nem a pályázó állít ki - és idetartozik az éves beszámoló is -, hiánypótlást lehet benyújtani. Ez azért is különösen fontos, mert a tavaly első körben elutasított pályázatok jelentős része az utólag nem csatolható dokumentumok hiánya miatt jutott erre a sorsra.

Lényeges könnyítés továbbá a kkv és az informatikai prioritás estében, hogy a bankgarancia- vagy kezesikötelezvény-ígérvény helyett a pályázat beadásakor mindössze nyilatkozni kell az igénybe venni kívánt biztosítékról, ami költség- és időmegtakarítást jelenthet. Az utánajárást lerövidíti az is, hogy jogszabályváltozás miatt mellékletként nem kell benyújtani a természetvédelmi, környezetvédelmi, vízügyi hatóság igazolását.

A pályázatok befogadása március 1-jén kezdődik, a benyújtási határidő az 1-es és 4-es prioritások esetében december 31., a kutatás-fejlesztési pályázatoknál május 13., míg a kkv-s felhívásoknál - a 2.1.1-es kivételével - szeptember 30. A pályázati dokumentációk a GKM (www.gkm.hu) és a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (www.nfh.hu) honlapjairól érhetők el, de megtalálhatók az egyes prioritásokban közreműködő szervezetek webcímén is (www.mfb.hu, www.mvf.hu, www.kutatas.hu, www.itkht.hu).

Teljes cikk a Piac és Profit márciusi számában.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo