Az Eurostat jelenleg az eurozóna és az EU 25-ök összesített Flash GDP gyorsbecslését a tárgynegyedévet követő 42.-45. nap körül publikálja. Az EU 15-k közül jelenleg 9 tagállam közli 45 napon belül a negyedéves GDP-re vonatkozó információkat. Az újonnan csatlakozottak közül csak Litvánia publikál gyorsbecslést. A Központi Statisztikai Hivatal is azt a célt tűzte ki, hogy a tárgyidőszakot követő 45 napra gyorsbecslést adjon a negyedéves GDP alakulásáról. 2005-ben a GDP gyorsbecslést megalapozó modellszámítások eredményeit kísérleti jelleggel - a KSH-val együttműködve - az ECOSTAT hozza nyilvánosságra. Kedvező tapasztalatok esetén - várhatóan 2006-tól - a KSH hivatalosan is publikálja majd a gyorsbecsléseket.
Az Ecostat kidolgozott egy, az EU módszertant követő GDP flash modellt, amely indikátor alapú regressziós modell, többoldalú aggregált-dezaggerált megközelítést alkalmaz, és a kvantitatív modellszámítások mellett beépíthetők a kvalitatív szakértői információk is. A Flash GDP gyorsbecslés bizonytalansága természetesen nagyobb, mivel t+45 napra még korlátozott a rendelkezésre álló információk köre, ezért gazdaságmodellezési módszerekre is támaszkodni kell. A becslés hibája magasabb lehet a megszokottnál, így a későbbi revíziók során nagyobb mozgások is elképzelhetők. Az eddigi kísérleti számításaink eredményei kedvezőnek bizonyultak, az átlagos abszolút hiba 0,2 százalékpont körül volt.
Mindezek alapján 2005 első negyedévében a gyorsbecslés eredménye szerint a GDP volumene 3,0 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának értékét. A statisztikai becslés megbízhatósági szintjét figyelembe véve a növekedés várhatóan 2,8-3,2% között alakul.
Ez a növekedési ütem jelentősen elmarad az előző negyedévek tényadatától, de némileg együtt mozog a lanyhuló európai uniós növekedéssel. Statisztikai szempontból csökkentő tényező a szökőév- és a magas bázishatás. A GDP növekedésen belül az árutermelő ágazatok átlag alatti teljesítménye volt jellemző, amit a szolgáltató ágazatok részben tudtak ellensúlyozni.