Erősödő forint - gyengülő versenyképesség

A GKI Rt.-nek a K&H Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a világgazdasági dekonjunktúra elhúzódása, a bérek gyors emelkedése, a magas kamat és a rendkívül erős forint tartósan rontja a magyar gazdaság versenyképességét.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A 2004. évi EU-csatlakozás gyakorlatilag eldöntöttnek tekinthető. Ez a korábbinál is biztonságosabbá tette a külföldi pénzügyi befektetők számára, hogy – a rendkívül magas belföldi kamatokat kihasználva – növeljék forintra átváltott megtakarításaikat. A jegybank november 19-i kamatcsökkentése nem volt elegendő e folyamat megfékezésére, ezért további kamatmérséklés várható.

Az ipari termelés az előző hónapok hullámzását folytatva szeptemberben jelentősen nőtt, a várakozások azonban egyelőre nem ígérik e tendencia tartósulását. Az első kilenc hónapban a nem vámszabad-területi ipari export emelkedett a legjobban, a belföldi értékesítés stagnált. Az ipari termelés növekedési üteme idén nem éri el a 3%-ot. Ugyanakkor rendkívül gyorsan, több mint 20%-kal fejlődik az építőipar, több mint 10%-kal a kereskedelem.

Az első kilenc hónapban a keresetek a versenyszférában 14%-kal, a költségvetésiben csaknem 30%-kal emelkedtek, s a következő hónapokban a különbség fokozódására lehet számítani. A reálbérek idén átlagosan több mint 13%-kal, a GDP növekedésének négyszeresével emelkednek. A lakosság nettó pénzmegtakarításai viszont alig nőnek, ami a rendkívül gyors ütemben emelkedő fogyasztás, ingatlan-beruházás és nem utolsó sorban a lakáshitelek dinamikus bővülésének következménye.

A nyár végén – mint az előrelátható volt – megtört az infláció csökkenési folyamata. Az augusztusi 4,5% után szeptemberben 4,6%, októberben 4,9% volt az infláció, s további emelkedés valószínű. Ezt indokolja a tavalyinál magasabb olajár, a dohány jövedéki adójának emelése, a dinamikusan növekvő belföldi kereslet, majd jövőre az eddig mesterségesen elfojtott áremelések beindulása. Az elkövetkező egy évben a fogyasztói árszínvonal emelkedése 5% körüli lesz.

Az államháztartás hiánya idén – a közgazdaságilag a 2002 előtti éveket vagy 2003-at terhelő kiadások idei elszámolásával együtt – a GDP 8,5% körül lesz. A külkereskedelmi mérleg egyelőre kedvező, az első háromnegyedévi hiány kisebb a tavalyinál. Az export ugyanis, bár jelentősen lelassult, de mégis kevésbé, mint az import. Ebben paradox módon az importigényes export leállításának (pl. IBM) átmeneti egyenlegjavító hatása is szerepet játszik. Az év egészében azonban a fogyasztás dinamikus emelkedése miatt a behozatal gyorsulása várható. A folyó fizetési mérleg romlása viszont markáns, különösen az idegenforgalom aktívuma mérséklődik.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo