A különféle aktív munkaerőpiaci eszközök hatékonyságát a 2006-os évre vonatkozóan vizsgálták. Az álláskeresők elhelyezkedési esélyeit javító képzések költségei eltérnek attól függően, hogy a képzést az adott munkaügyi kirendeltség ajánlja-e, vagy pedig elfogadja az álláskereső által kezdeményezett képzést. Az ajánlott képzéseknél az átlagos költség személyenként 262,5 ezer forint volt, amiből a konkrét tanfolyami költség 147,2 ezer forintot tett ki. Az elfogadott képzéseknél azonban jóval kevesebb 158,1 ezer, illetve 106,7 ezer forint volt ez a két költség személyenként. (A nők munkaerőpiaci visszatérését segítő Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) ingyenes tanfolyamaira január 20-áig jelentkezhetnek az érdeklődők a fővárosból és az agglomerációból.)
Az ajánlott képzéseken résztvevők száma 17 ezer 500, az elfogadott képzések létszáma pedig 4900 volt. A Munkaerőpiaci Alapból finanszírozták azoknak a munkaviszonyban állóknak a képzését is, akik további foglalkoztatását csak így vállalták munkáltatók. A képzésekben 2.400 munkaviszonyban álló vett részt, 92,4 százalékuk továbbra is abban a munkakörben dolgozott amelyre az átképzés szólt. Ezekre az átképzésekre csak 120 ezer forintot kellett költeni személyenként mert a tanfolyamok finanszírozásában a munkáltatók is részt vettek. (A 168 helyi munkaügyi kirendeltség közül az elmúlt évek során 80-at újítottak fel, a program keretében az Állami Foglalkoztatási Szolgálat informatikai rendszerét is fejlesztették, így több új szolgáltatással segítik az álláskeresést)
Idősként és tartós munkanélküliként nehéz
A képzést követően három hónappal az ajánlott képzésben résztvevők 41,1 százaléka dogozott, az elfogadott képzések résztvevőinek viszont 50,9 százaléka. A legalacsonyabb, 34 százalékos arányban azok helyezkedtek el a tanfolyamok után, akiknek legfeljebb 8 általános iskolai végezettségük volt és ajánlott képzésben vettek részt. Azok a felsőfokú végzettségűek, akik elfogadott képzésben szereztek valamilyen kiegészítő képzettséget 60,7 százalékban rendelkeztek munkával három hónap után. (A kutatók szerint kétséges, hogy hazánk 2010-re eléri a konvergencia program alapján a korábbiakhoz képest csökkentett foglalkoztatási célkitűzést.)
Életkor szerint a legkedvezőtlenebb 29,9 százalékos arányban az 55 év felettiek helyezkedtek el az ajánlott képzést követően, a legjobb 55,5 százalékos arányban a 20-24 év közötti, elfogadott képzésben résztvevők. A tartósan munkanélküliek a tanfolyamok ellenére is nehezen helyezkednek el, a képzéseket követően 27,6 százalékuk rendelkezett csak munkával. (Bár a szakminisztérium mellett az IPOSZ is sikeresnek ítélte a Start programokat, sok dolgon változtatnának, így például szigorítanának a munkanélküliek segélyezésén is.)