Az ipar belföldi értékesítési árait októberben 1,6%-os áremelkedés és 0,4%-os ármérséklődés közötti ármozgások jellemezték. Előbbi a bőrtermék, elsősorban lábbeli, utóbbi a gépi berendezés gyártását jelző mutató. Az ipari árak alakulását súlyánál fogva meghatározó feldolgozóipar átlagos áremelkedése 0,4%-ot tett ki. A belföldi értékesítések közel egynegyedét képviselő élelmiszer-, ital- és dohánygyártásban folytatódott az átlagot meghaladó mértékű termelőiár-növekedés (0,7%). Ezen belül a húsfeldolgozás árai 1,2%-kal emelkedtek, elsősorban a baromfihús-feldolgozás, -tartósítás 2,8%-os árnövekedése miatt. Közel 2%-kal nőtt a malomipari termékeket, a tartósított lisztes árut gyártó, valamint teát, kávét feldolgozó szakágazatok árszintje. Mintegy 1%-os árnövekedés volt a tejtermék és haszonállat-eledel gyártása, továbbá a bortermelő szakágazatokban. A vegyipari ágazatokban összességében 0,5%-kal emelkedtek az árak, miközben a kőolaj-feldolgozást 1,2%-kal növekvő, a vegyi anyag és termék, továbbá a gumi és műanyagtermék gyártást mérséklődő árak jellemezték. A többi feldolgozóipari ágazatokban az árindexek 99,6–100,5 között alakultak, jóllehet szakágazati szinten 2–3% közötti áremelkedések itt is előfordultak (falemez-, tapéta-, síküveggyártás és -továbbfedolgozás, híradás-technikai fogyasztási cikkek gyártása).
Az ipari termékek exportárai forintban mérve októberben 0,5%-kal maradtak el a megelőző hónaphoz mérten. Árnövekedés mindössze 3 ágazatban volt: legnagyobb mértékben a kőolaj-feldolgozásban (2%) erősödtek az árak; az élelmiszer-kivitelben 0,4%-os, a bútoripar exportárainál 0,3%-os emelkedést mértünk. Stagnáltak az exportárak a fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek, továbbá a gépiberendezés-kivitelben. A többi ágazatban 0,1–1,1% közötti árcsökkenéseket regisztráltunk. Utóbbi a járműgyártó ágazatok áralakulását tükrözi, elsősorban a közútigépjármű-gyártás 1,4%-os forintban kifejezett ármérséklődése miatt.
Az ipar belföldi értékesítési árai – rendeltetés szerinti csoportosításban – októberben, a szeptemberben mért árváltozás felével, mérsékelten változtak. Legerőteljesebben – 0,7%-kal –, a fogyasztási cikkeket előállító ágazatok árai emelkedtek, elsősorban a tartósfogyasztási cikkek árnövekedése miatt (1,7%). A beruházási javak ugyanakkor 0,4%-kal alacsonyabb áron kerültek belföldi értékesítésre. Az energia és továbbfeldolgozásra termelő ágazatok árai átlagosan 0,2%-kal, ezen belül az energiatermelő ágazatok árszintje 0,4
Enyhén csökkenő ipari árak
Az ipari termelői árak 2002 októberében az előző hónaphoz mérten ismét 0,1%-kal mérséklődtek. A szeptemberi tendenciát alacsonyabb havi rátákkal ismételve a belföldi értékesítési árak 0,3%-kal nőttek, míg az exportértékesítési árak 0,5%-kal csökkentek. Az ipar termelői árai egy év alatt 1,5%-kal estek. A belföldi értékesítési árak 2,5%-kal magasabbak, a forintban mért ipari exportárak pedig 4,6%-kal alacsonyabbak lettek.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.