Enyhe nyári szezonális hatás

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) augusztusi értéke 51,4. Az index kisebb növekedést mutat, mint egy hónappal korábban, értéke 3,5 százalékponttal kisebb, mint júliusban volt. Kedvező, hogy az előző két évben tapasztalható tendencia folytatódott, miszerint a feldolgozóipari aktivitás a nyári szezonban nem csökkent – mint ahogy ez 1997 és 1999 között megfigyelhető volt –, hanem csak kisebb ütemben növekedett.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az előző három év azonos időszakainak átlagához viszonyítva (52,5) az index kisebb, amit leginkább a 2000-es év jelentős augusztusi növekedése magyaráz (56,3), a tavalyi év augusztusához képest az idei index értéke csak 0,8 százalékponttal alacsonyabb. Az augusztusi index összehasonlítása a felmérés teljes augusztusi idősorának átlagával (50,6) kedvezőbb képet mutat a kilencvenes éveket jellemző nyári szezonális visszaesések miatt. Az idei év eltelt nyolc hónapjának átlagos teljesítménye 0,7 százalékponttal kisebb az előző évinél, tehát az időszaki növekedés továbbra is elmarad az előző két évben tapasztalttól. Az év hátralévő hónapjainak jó teljesítménye akkor várható, ha az új rendelések és a beszerzések mellett a termelési mennyiség is jelentősen növekedni fog.

A Beszerzési Menedzser Indexet alkotó részindexek közül csak a termelési index (48,5) jelez csökkenést augusztusban. A nyári szezon hatása a kibocsátás csökkenésén mutatkozik meg leginkább, mivel további 7,3 százalékkal nőtt azon cégek aránya, akik a termelési volumen csökkenéséről számoltak be. A rendelési index (54,5) továbbra is növekedést mutat, bár a növekedés üteme jelentősen visszaesett az elmúlt hónaphoz képest. A január-augusztusi időszak tekintetében az új rendelések átlagos növekedése a legnagyobb a részindexek között (57,4), azonban az augusztusi indexérték elmarad az előző három év azonos időszakainak átlagától (58,1). Tovább folytatódott a beszerzési mennyiség (56,1) csökkenő ütemű növekedése, az index 2,4 százalékponttal csökkent a múlt hónaphoz képest. A január-augusztusi időszak átlagos indexértéke (54,9) 0,7 százalékponttal nagyobb, mint egy évvel korábban, tehát a beszerzések az év nyolcadik hónapjára meghaladták a tavalyi növekedési ütemet. Az augusztusi nyári szezonban megnőtt a szállítási átfutási idő (49,5), valamint a külpiaci tevékenység mutatói is visszaestek. Az import (49,4) és az export mennyisége (47,3) egyaránt csökkent. Kedvezőtlen, hogy a kivitel jobban visszaesett, mint a behozatal. A foglalkoztatási index (50,5), bár kisebb ütemben, de továbbra is növekedést jelez. Az index értéke meghaladja a tavalyi év augusztusának indexértékét (50,0), és az előző három év azonos időszakainak átlagát is (48,8), azonban az idei év eltelt nyolc hónapjára továbbra is csökkenést mutat átlagos értéke (49,6).

Az előző hónaphoz hasonlóan az ágazatok szerinti Beszerzési Menedzser Indexek közül az élelmiszeripari index a legnagyobb (61,2). A múlt havi csökkenés után második a nem fém ásványi termékek iparága (55,0), amit a gépipar növekedése követ (52,1). A regionális BMI-k közül ebben a hónapban az Észak-magyarországi index a legnagyobb (58,2), ezt követi a Nyugat-Dunántúli terület növekedése 55,9-es indexértékkel. Január óta először csökkenést jelez a Központi körzet mutatója (49,6), és visszaesett az Észak-alföld (45,0) teljesítménye is a múlt hónaphoz képest.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo