Emelkedő díjak a világ irodapiacain

A CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb felmérése szerint 2006-ban a tíz legmeghatározóbb irodapiacon nőtt az első osztályú irodák bérleti díja, ebből négy piacon több mint 20 százalékos emelkedés volt megfigyelhető. A bérleti díjak növekedése az irodapiaci feltételek globális szűkülését tükrözi. A kihasználatlansági ráta mind a tíz piacon csökkent és jelenleg egyszámjegyű az értéke.

Az európai piacok közül Madridban és Londonban tapasztalták a legjelentősebb növekedést. 2006 folyamán Madridban az első osztályú irodák bérleti díja 25 százalékkal nőtt - ez a második legjelentősebb emelkedés a tíz legfőbb irodapiacon -, Londonban pedig 22 százalékos növekedés mutatkozott. A londoni West Enden - a világ legdrágább irodapiacán - évi 1.558 euróra nőtt az első osztályú irodák átlagos négyzetméterára, míg Madridban a legmagasabb bérleti díjak elérték a 408 eurós négyzetméterárat. Az év végére Londonban 4,3 százalékra, Madridban pedig 7,8 százalékra csökkent a kihasználatlansági ráta. A párizsi bérleti díjak 2006 folyamán több mint 9 százalékkal nőttek, a kihasználatlanság pedig 5,2 százalékos volt az év végén.

Észak-Amerikában, New York irodapiacán a bérleti díjak 18 százalékos növekedéssel átlagosan 446 eurós négyzetméterárra emelkedtek - ezzel 2000 óta először elérve a legnagyobb éves növekedést - a kihasználatlansági ráta pedig a teljes piacon 2 százalékponttal 5 százalékra csökkent. Washingtonban az év végére a bérleti díjak 6 százalékkal átlagosan 392 eurós négyzetméterárra emelkedtek, míg a kihasználatlanság 2005 vége óta 6,4 százalékról 6,1 százalékra csökkent.

Hong Kongban a bérleti díjak 30 százalékkal, átlagosan 619 eurós négyzetméterárra emelkedtek, ezzel a legerősebb növekedést mutatva a tíz legjelentősebb irodapiacon. A kihasználatlansági ráta 2005 vége óta 4,8 százalékról 3,8 százalékra csökkent. Tokió elhanyagolható nagyságú kihasználatlansági rátája minimális mértékben (0,3 százalékponttal) 1,4 százalékra növekedett. A tokiói bérleti díjak mutatták a harmadik legmeredekebb növekedést, 24 százalékkal 1299 eurós négyzetméterárra ugorva.

Los Angelesben az elmúlt év során a kihasználatlanság 2 százalékponttal 8,7 százalékra csökkent, a bérleti díjak 9 százalékkal átlagosan 256 eurós négyzetméterárra növekedtek. Sydney 2006. év végi kihasználatlansági rátája 1,6 ponttal 8 százalékra esett, és továbbra is egyszámjegyű maradt, míg a bérleti díjak 8 százalékkal, átlagosan 367 euró/négyzetméterre nőttek.

Az európai gazdaság ugyan még mindig lemaradásban van a világ más részeinek gazdaságához viszonyítva, a 2006-ban megfigyelt növekedés azonban több európai piacon is elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a bérleti díjak emelkedését generálja - tette hozzá Nick Axford, a CBRE európai kutatási és tanácsadási vezetője. Ez részben a legtöbb piac első osztályú irodáira jellemző alacsony kihasználatlanságnak köszönhető, de a közelmúltbeli gazdasági növekedés hatásai is kezdenek érzékelhetővé válni az irodapiacon egyre szélesebb körben jelentkező kereslet emelkedésében. Ez különösen az Egyesült Királyságban és Spanyolországban figyelhető meg, ahol a meglehetősen erős gazdasági teljesítmény a londoni és madridi bérleti díjak növekedését eredményezte - foglalta össze Axford.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo