A KÖZSZOLGÁLTATÁSOK DIGITALIZÁLÁSA
Magyarország fokozatos haladást mutat a közszolgáltatások digitalizálása terén, de még mindig az uniós átlag alatt teljesít e tekintetben, kivéve az egészségügyi adatok hozzáférhetőségét tekintve. Magyarországon még számos fejlett digitális szolgáltatás bevezetése várat magára a közszférában. Az elektronikus azonosítás (eID), a határokon átnyúló e-azonosítás várhatóan 2023-ban válik elérhetővé az eIDAS rendszeren keresztül. A jelentés egyértelműen fogalmaz: Magyarországnak fel kell gyorsítania a közszolgáltatások digitalizálására irányuló erőfeszítéseit.
Háttér - az Európai Bizottság által a Digitális évtized 2030-ben alkalmazott digitális iránytű tájolása a következő:
1. 2030-ig óriásit kell lépni a digitális készségek terén, fel kell számolni a digitális analfabetizmust. Ennek megfelelően az évtized végére a felnőtt lakosság 80 százalékának rendelkeznie kell alapvető digitális készségekkel és az EU-ban 20 millió IKT-szakembert – és egyre több női IT-specialistát – kell foglalkoztatni.
2. A digitális infrastruktúra terén is jelentős előrelépést kell végrehajtani, még ebben az évtizedben minden uniós háztartásnak gigabites összeköttetéssel kell rendelkeznie, és minden lakott területet le kell fednie az 5G-nek. Ezen túlmenően pedig meg kell teremteni a félvezetők európai gyártását és annak 20 százalékot kell kihasítani a világpiacból.