2003. szeptember 30-án 110,7 ezer gazdasági szervezet 162,4 ezer kiskereskedelmi üzletet üzemeltetett Magyarországon, ami 0,3%-os üzletszám-növekedést jelent a június végi, és 1,9%-os emelkedést az egy évvel korábbi állapothoz képest. A harmadik negyedévi üzletszámbővülés 5,7 ezer új üzlet nyitásának és 5,2 ezer üzlet bezárásának egyenlegeként jött létre.
Az országos üzletszámból 2002. szeptember végén a közép-magyarországi régió 28%-kal, ezen belül Budapest 18%-kal, míg a többi régió 11–15% között részesedett. A harmadik negyedévi országos üzletszámbővülés 39%-a (176 üzlet) a közép-magyarországi régióban (ennek 90%-a – 159 üzlet – Budapesten) következett be. Jelentősebb üzletszám-növekedést ért el még az észak-magyarországi (88) és az észak-alföldi régió (70). Legkisebb mértékben a dél-dunántúli (20) és a közép-dunántúli régió (25) üzlethálózata nőtt.
A területi koncentráció erősödését mutatják az év első kilenc havi üzletgyarapodási adatok is. Az országos üzletszám-növekedésből a legnagyobb arányban (41%-kal) a közép-magyarországi régió (ezen belül 31%-kal Budapest) részesedett, kissé meghaladva a múlt év hasonló időszakában elért (40, illetve 27%-os) részesedést. Lendületes ütemben bővült az észak-magyarországi régió üzletállománya, ahol kétszeresére (5%-ról 10%-ra) nőtt az országos növekedésből elért részarány. Ez évben legkisebb arányban a közép-dunántúli régió üzlethálózata bővült (7 üzlettel), ami a múlt év 9 hónapja alatt elért növekedésnek csupán a 6%-a.
Üzlettípusonként vizsgálva, 2002. szeptember 30-án az ország kiskereskedelmi üzlethálózatának közel egyharmadát az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, egynegyedét a kultúr- és egyéb iparcikküzletek, egyhatodát a textil-, ruházati és lábbeliüzletek, 13%-át a bútor-, műszaki- és vasáruüzletek, 5%-át a gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek tették ki. 2002 harmadik negyedévben a legnagyobb üzletszámemelkedés a bútor-, műszaki- és vasáru-, valamint a kultúr- és egyéb máshova nem sorolt iparcikküzleteknél (159-159) mutatkozott. Jelentős bővülés következett be még a textil-, ruházati és lábbeliüzletek (97), az iparcikk jellegű vegyes (74) és a gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek (62) számában is.
Az év első kilenc hónapja alatt elért (1844) üzletgyarapodásból a legnagyobb arányt (29%-ot) a bútor-, műszaki- és vasáruüzletek képviselték, míg a gépjármű-üzemanyagtöltő állomások hálózatának bővülése mindössze 2% részesedésű volt.
Tovább folytatódott az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek számának csökkenése. 2002. szeptember 30-án a június végihez képest 21, a múlt év harmadik negyedév végéhez viszonyítva 241 ilyen főtevékenységű üzlettel kevesebb működött Magyarországon. Egy év alatt mindössze öt (Békés, Hajdú-Bihar, Heves, Komárom-Esztergom és Tolna) megyében nőtt az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek száma, míg a többi megyében történt (5–55 üzletes) megszűnések következtében egyetlen régió sem érte el a 2001. szeptember végi állapotot. Budapesten azonos számban nyitottak és zártak be élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletet, így a működő üzletek száma nem változott.
2002. harmadik negyedévben 716-tal nőtt a társas vállalkozások által üzemeltetett üzletek száma, így 2002. szeptember végére az országos üzletszámon belüli részesedésük megközelítette az 54%-ot, míg az egyéni vállalkozások által üzemeltetett boltok száma 254-gyel tovább csökkent, aminek következtében részarányuk 46%-ra mérséklődött.
Az ez év elejétől elért (1844) üzletgyarapodás a társasvállalkozások által működtetett üzletek számának jelentősebb növekedéséből (2676), és az egyéni vállalkozók (787), valamint az egyéb vállalkozások (45) által üzemeltettek számának csökkenéséből adódott. 2002. harmadik negyedév végén Magyarországon több mint 4 ezerrel több volt a társasvállalkozás, és közel ezerrel kevesebb az egyéni vállalkozás által üzemeltetett boltok száma, mint 2001. szeptember 30-án.
Az egyéni vállalkozók szerepe a használtcikk-szaküzletek üzemeltetésében volt a legnagyobb (62%) 2002. szeptember 30-án. Egyéni vállalkozók működtették az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek több mint felét is, bár számuk és arányuk elmaradt a múlt év azonos időszakában tapasztalttól. A társas vállalkozások elsősorban az üzemanyagtöltő állomások, iparcikk jellegű vegyes, valamint a gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek számát növelték.
Ellentmondásos kiskereskedelem
A kiskereskedelmi üzlethálózat a telítettség közeli állapot jeleit mutatta 2002 III. negyedévében: az üzletállomány országos szinten mindössze 457 üzlettel bővült, ami az előző év azonos időszakában tapasztaltnak a felét sem érte el. Az első kilenc havi növekedés (1844 üzlet) is csak háromnegyede a múlt év I–III. negyegyédében mért bővülésnek - tette közzé a KSH.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.