Az Magyar Nemzeti Bank (MNB) májusban elindított kamatcsökkentési ciklusa a lakáshitel piacon azonnal meglátszott, a jegybank statisztikái szerint a piaci lakáshitel kamatok május végére a januári szintre estek vissza, s azóta is folyamatosan tart a kamatcsökkentés. Ezt a trendet tovább erősítheti a keddi kamatdöntő ülés, amikor a várakozások szerint újabb 100 bázisponttal, 15 százalékra csökkenhet az irányadó kamat szintje.
A bankokat egyrészt a referenciahozamok komoly mértékű csökkentése viszi rá erre – hívta fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője emlékeztetett arra, hogy a lakáshiteleknél iránymutató referenciaérték a 10 éves BIRS mutató 3 hónappal ezelőtt 8,18 százalékon állt, míg a múlt hét végén már csak 6,85 százalékos értéket mutatott. Az itt megtapasztalt 133 bázispontos csökkenéstől alig marad el a végig fix hitelek esetében iránymutató 20 éves BIRS mutató csökkenése, ahol 8,05 százalékról 6,72 százalékra mérséklődött a kamatszint.
A referenciakamatok csökkenése mellett a bankokat az is a kamatcsökkentés felé hajtja a szakértő szerint, hogy életet leheljenek a tetszhalott lakáshitel piacba: az év első 5 hónapjában mindössze 203,7 milliárd forint lakáshitelt tudtak (piaci kamatozással és támogatott konstrukcióban együttvéve) kihelyezni a bankok, ami kevesebb, mint a harmada a tavaly azonos időszakban a háztartások által felvett lakáshitelnek. 2022. novembere óta még nem volt olyan hónap, amikor az 50 milliárd forintot meghaladta volna a lakáshitel folyósítás, azt megelőzően utoljára 2017. áprilisában volt példa ehhez hasonlóan alacsony havi hitelfelvételre – emlékeztet Gergely Péter.