Miközben itthon - nem ok nélkül - termelők, kereskedők, szakmai szervezetek aggódnak a magyar borok hazai és nemzetközi piaci versenyképességéért a világ egyik legrangosabb versenyén több szempontból is átütő sikert értek el ismert, s ma még talán kevésbé ismert borászatok.
Éppen 30 éve rendezték Bordeaux-ban az első nemzetközi borversenyt, melyre akkor is és napjainkban is természetesen a legnagyobb számban a hazai, francia teremlők neveznek, hogy bizonyítsák, állják a kihívást a versenyben.
A "Challenge International du Vin" elnevezésű verseny tekintélyét és presztízsét elsősorban a gondos szervezés, a világ minden részéből meghívott legkiválóbb hivatalos borbírálók, és a megfelelő tapasztalattal, előtanulmányokkal rendelkező amatőr kóstolók véleménye adja. Ez a világ egyetlen olyan borversenye, ahol amatőr, borszerető fogyasztók is jelentkezhetnek zsűri tagnak. Beválasztásuk nagyon is tudatos a szervezők részéről, hiszen a mindennapi fogyasztót sem az érdekli, milyen "potenciállal" bír a díjra méltó bor (majd 10-15 év múlva), hanem milyen most, amikor forgalomba kerül.
Az idei verseny április 22-én zajlott, és április 28-án hirdették ki az eredményt.
A 30 éves jubileumát ünneplő borversenyre rekordszámú tétel érkezett: 36 országból 5072 bort küldtek be a termelők, vagy a forgalmazók. 840 bíráló végezte az értékelést, a nemzetközi, 100 pontos rendszer alapján, s végül összesen 1447 érmet - 250 aranyat, 510 ezüstöt és 687 bronzot - osztottak ki. Több mint felét (összesen 840 érmet) a francia termelők vihették haza.
Taroltak az egriek
"Zavarbaejtő a világ számára Magyarország 45 érme" - olvasható a világ egyik legrangosabb borversenyének honlapján, a hivatalos közleményben. 11 aranyérmet, 13 ezüstérmet és 21 bronzérmet gyűjtöttek be a magyar borok. Nem csupán az érmek száma nagy meglepetés, és értékelhető méltán átütő sikernek, hanem a nyertes borok fajta összetétele is. A korábbi évek nemzetközi borversenyein már megszokott volt, hogy elsősorban Tokaj, és azon belül is aszúk nyerik a legtöbb érmet. Idén Bordeaux-ban változott a helyzet.
A 11 aranyból ugyanis "csak" egyet kapott tokaji aszú, egyet egy friss, száraz fehérbor (ez is örömteli meglepetés), kilencet pedig, vörös bor - a világ legtekintélyesebb vörösbor termelő országában. További 2 tokaji aszú nyert - bronzérmet. Egy aranyat és egy bronzot is nyert egy-egy tokaji pincészet, ám száraz hárslevelűvel, illetve furminttal. (valóban jön a "száraz forradalom" Tokaj-hegyalján - ahogy Szepsy István jósolta nemrég egy interjúban?)
"Taroltak" viszont az egri borvidék termelői, hiszen a 45 éremből 16-ot ők nyertek. Bordeaux-ban ismét bizonyította kiválóságát a 2005-ös Év Bortermelője, az egri Vincze Béla: 1 arany, 1 ezüst és 2 bronzérmével a verseny legeredményesebb magyar résztvevőjének tekinthető.
Az érmesek között számos olyan pincészet található, amelyik talán először nevezett Bordeaux-ban, s nevüket ritkán lehet olvasni - idáig - a legnagyobbak között. De éppen ők azok, akik erősítik azt a nézetet, mely szerint a magyar boroknak igenis helye van a világpiacon. Már csak valóban szakszerű és jól szervezett promóció kell hozzá. De sürgősen.
A teljes lista a honlapon olvasható.