A kormány első száz napos programja szociálpolitikai-jóléti intézkedésekkel volt tele, amelyet most, a költségvetési törvény módosítása keretében fogadott el az Országgyűlés. A törvénymódosítások következtében sokan jól járnak: így például a nyugdíjasok, az átlagkeresettől kevesebbet kereső munkavállalók, a tanárok, az orvosok, az egyetemisták. A vállalkozók számára a választási kampány során beígért változásokra azonban még várni kell, ezeket őszre ígéri a kabinet.
Az augusztustól-szeptembertől megvalósuló jóléti intézkedések nettó 160 milliárd forintjába kerülnek az államkasszának, amelyből az egyik legnagyobb tételt a nyugdíjasok egyszeri, 19 ezer forintos juttatása jelenti. Ugyancsak sokba kerül a költségvetésnek a minimálbér adómentessé tétele a munkavállalók körében, ez idén közel 40 milliárd forint bevételkiesést jelent. Az alkalmazottakat megillető adójóváírás ugyanis szeptembertől az elszámolt bér 18 százalékára, maximum havi 9000 forintra emelkedik, szemben a jelenlegi 10 százalékkal, illetve havi maxium 3 ezer forinttal. S bár a vállalkozóknak saját jövedelmük után nem jár az adójóváírás, azonban alkalmazottaikra már vonatkoznak a kedvező szabályok. Ami azt is jelenti, hogy a bérszámfejtő programok átállításáról érdemes időben gondoskodni az egyéni és a társas vállalkozóknak is. A szabályozás szerint a megemelt adójóváírást először a szeptember hónapra járó bér után lehet alkalmazni, amit szeptember végén kell számfejteni.
A gyermekes családok terheit csökkentendő augusztusban kéthavi családi pótlékot kapnak az arra jogosultak. Döntöttek a képviselők arról is, hogy szeptembertől 20 százalékkal emelik a családi pótlékot. Ugyancsak ezen időponttól 30 százalékkal növelik a hallgatói ösztöndíjakat. A kedvező intézkedések között van az is, amely szerint júliustól eltörlik a televíziókészülékek után fizetendő üzemben tartási díjat.
A közalkalmazottak körében soha nem tapasztalt béremelés valósul meg szeptember elsejétől: a pedagógusok, az oktatásban, a szociális és egészségügyi ellátásban dolgozók mintegy 50 százalékos béremelést kapnak, ami bruttó 90 milliárd forint kiadással jár a költségvetésnek. A pályakezdő diplomások havi alapbére minimum 100 ezer forint lesz.
Módosítják a jegybankról szóló törvényt is, amelynek lényege, hogy a kormány több beleszólást kap az MNB döntéseibe, ráadásul létrehoznak egy kormányhű felügyelőbizottságot, amelynek tagjait az Országgyűlés és a pénzügyminiszter jelöli ki.
Változik a jövedéki adótörvény is: a szőlőtermelők már augusztus elsejétől kikerülnek a jövedéki adótörvény hatálya alól. A palackos borokra a jövő évtől nem kell zárjegyet tenni, a kannás borokra pedig hivatalos zár kerül. Ugyanakkor a vendéglátóhelyek számára növelik az adminisztrációs előírásokat: nekik ugyanis napi nyilvántartást kell vezetniük a jövő évtől a bor, az alkoholtermékek, és az egyéb italok értékesítéséről is.
Elfogadták a salátatörvényt
Kedden elfogadta az Országgyűlés a több mint 10 törvény módosítását tartalmazó legújabb saláta-törvényt. Ez a törvény lényegében azokat az intézkedéseket tartalmazza, amelyeket a Medgyessy-kabinet a 100 napos program keretében megígért a választóknak.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.