Miközben a munkavédelem egyik legfontosabb eleme a munkahelyi kockázatok elemzése, Magyarországon a munkaadók sok esetben nem fordítanak kellő figyelmet az elemzés pontosságára, a 10 fő alatti vállalkozásoknak pedig nincs elegendő pénzük arra, hogy szakembert alkalmazzanak a kockázatelemzés elkészítésére. Erről Groszmann Mária, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) munkavédelmi elnökhelyettese beszélt hétfőn Budapesten, a "Kockázatos lépések" című szakmai fórumon.
Hozzátette, hogy a kockázatelemzés elkészítését, unió szerte jogszabályok teszik kötelezővé a munkaadók számára, azonban azt nem szabályozzák, hogy az elemzést hogy kell elkészíteni. Egyes munkaadók egyoldalú elemzéseket készítenek, például csak a munkahelyi balesetekre fókuszálva, mások csupán formálisan, valós tartalom nélkül készítik el azokat. A szakember hangsúlyozta, hogy egy rosszul elkészített elemzés nagyobb kárt okozhat, mintha egyáltalán nem készült volna el a dokumentum.
A megbeszélésen Bánné Koncz Zsuzsa, az OMMF Munkavédelmi Főosztályának vezetője rámutatott, hogy a 10 főnél kevesebb embert foglalkoztató mikrovállalkozások esetében gyakran hiányzik a megfelelő kockázatelemzés, ennek elsősorban anyagi okai vannak. Emellett a statisztikák szerint amíg a legtöbb munkahelyi baleset a több mint 500 alkalmazottat foglalkoztató cégeknek következik be, a legsúlyosabbak a mikrovállalkozásoknál történnek - hangsúlyozta.
Koch Mária, a Munkabiztonsági és Foglalkozás-egészségügyi Szövetség elnöke szerint ugyanakkor indokolatlan a mikro- és kisvállalkozásokat arra kötelezni, hogy a kockázatelemzést munkavédelmi szakember segítségével végezzék el. Javaslata szerint ezek a vállalkozások saját tevékenységük részeként is elvégezhetnék az elemzést, ebben az OMMF Munkavédelmi Tanácsadó Szolgálata egy internetes portál üzemeltetésével nyújthatna segítséget.
Groszmann Mária szerint a munkavédelemben szükség van egy unió szerve egységes terminológiára is, a megfelelő jogharmonizáció elvégzéséhez. Gádor János, az OMMF Nemzeti Fókuszpont vezetője elmondta, hogy az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség az idén két éves kampányt indított, hogy felhívja a munkaadók figyelmét a munkavédelem fontosságára. A kampány a kockázatértékelést helyezi középpontba - tette hozzá.