Az Európai Unió tagállamainak és az újonnan csatlakozó államoknak az oktatási és képzési rendszerei számos szempontból különböznek egymástól: a végzettségek és a hozzájuk kapcsolódó elméleti és gyakorlati tudás sok esetben mást és mást takar.
Az Europass a végzettségek és kompetenciák összehasonlíthatóságát támogató egységes keretrendszer, amelynek alapja az úgynevezett Europass portfolió. A személyi dokumentumcsomagot az állampolgárok önkéntes alapon használhatják végzettségeik és formális, továbbá informális oktatásban és képzésben szerzett kompetenciáik elismertetésére, munkavállalás esetén a munkaadók tájékoztatására Európában.
Az öt dokumentumból álló portfolió (Europass önéletrajz, nyelvi útlevél, mobilitási igazolvány, bizonyítvány-kiegészítő és oklevélmelléklet) segítségével átláthatóvá válik, hogy tulajdonosa mit tanult, milyen készségeket sajátított el, milyen eredménnyel, milyen tapasztalatai vannak és ezáltal mire képes. Az új rendszer célja, melyről 2003. decemberben született először megállapodás, hogy a képző intézmények és a munkáltatók könnyen értelmezhessék a különböző országokból származó képesítéseket.
Milyen új elemei vannak a portfóliónak?
Az Europass önéletrajz az Európai önéletrajzot felváltó dokumentum. Célja a tulajdonos tanulmányairól, képzettségeiről, munkahelyi tapasztalatairól, egyéni készségeiről és képességeiről, nyelvi kompetenciáiról való tájékoztatás, információnyújtás.
Az Europass portfolió alapját képező dokumentum, az összes többi ehhez kapcsolható hozzá. Használata önkéntes, a felhasználó maga tölti ki a formanyomtatványt, amely a szabványos önéletrajzi formátumot követi.
Az Europass nyelvi útlevél arra szolgál, hogy minél részletesebben, sokoldalúbban dokumentálja az idők során megszerzett nyelvi kompetenciákat, azokat is, amelyek nem jutnak érvényre az egyéb hivatalos dokumentumokban.
A portfólió harmadik elemét, az Europass oklevélmellékletet felsőoktatási intézmények állítják ki és bocsátják a hallgató rendelkezésére 2005. január 1-től, térítésmentesen az adott képesítés, oklevél megszerzésével egybekötötten. Külföldi felhasználásra, kérelem alapján és a hallgató költségére idegen nyelvű oklevélmelléklet is kiadható.Az Europass bizonyítvány-kiegészítő célja, hogy összegző információkat szolgáltasson a megszerzett szakképesítésről, az elsajátított szakmáról.
A csomag utolsó eleme az Europass mobilitási igazolvány. Ez egy egységes európai dokumentum, amely életkortól, végzettségtől és foglalkozástól függetlenül részletesen rögzíti tulajdonosának valamely EU-s tagállamban töltött tanulmányi útjának vagy szakmai gyakorlatának részleteit, különös tekintettel annak tartalmára, az elsajátított készségekre és kompetenciákra, illetve a tanulmányi eredményekre.
További tájékoztatást a www.europass.hu oldalon kaphatnak az érdeklődők.