A KSH legfrissebb munkaerő-piaci statisztikái immár tizedik hónapja mutatnak emelkedést év/év alapon. A 15-64 évesek körében a férfiak foglalkoztatási rátája 60,5 százalék, amely 10 százalékponttal haladja meg a nők foglalkoztatottsági arányát (50,5 százalék). Korcsoportonkénti eloszlást tekintve összességében - eltérően az előző időszaktól - a 40-44 éves korúakat jellemzi a legmagasabb foglalkoztatottsági ráta (76,8 százalék), azonban a nemek között eltérő korcsoporti eloszlás figyelhető meg. A férfiak foglalkoztatási aránya 35-39 éves korúak esetében mutatja a legmagasabb értéket (84 százalék) míg a nők esetében 45-49 éves korban éri el a maximumát (75,1 százalék).
Csak szezonális javulás?
„Miként a téli időszak romló tendenciája, úgy a munkaerőpiac két hónapja tartó fellendülése is elsősorban szezonális tényezőkre vezethető vissza: ahogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) legutóbbi gyorsjelentéseiből kiderül, a legtöbb új, államilag nem támogatott munkahely mind áprilisban, mind pedig májusban a szezonálisan érzékeny gazdasági ágazatokban - így az építőipar, a mezőgazdaság, élelmiszer- és italgyártás valamint szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területén - létesült" - kommentálta az adatokat Orosz Dániel az AXA csoport Magyarország, stratégiai elemzési igazgatója..
"Az NFSZ részletesebb jelentéséből kiindulva úgy tűnik, hogy ugyan éves viszonylatban bővül a munkalehetőségek száma, az új bejelentett álláshelyek döntő többsége valamilyen államilag támogatott foglalkoztatási formához köthető. Ezzel szemben, a nem támogatott állások száma az elmúlt hónapban alacsonyabb volt, mint 2010 májusában. A munkaerőpiaci statisztikákat a közeljövőben a kormány által nemrég elfogadott Magyar Munka Terv mozgathatja leginkább ugyanis a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata egyaránt növelheti a munkanélküliségi és az aktivitási rátát; a közmunkaprogramok további bővítése viszont remélhetőleg csökkentik középtávon a munkanélküliségi rátát." - prognosztizált a szakértő.