Az egyéni vállalkozók száma az idén az első fél év végéig alig több mint ezerrel csökkent. Tavaly december végéig csaknem 41 ezer egyéni vállalkozó adta fel. A legtöbben, 13 és fél ezren az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás ágazatban szüntették meg a tevékenységüket, több mint 8 ezren a kereskedelem és javítás terén, sorrendben a harmadik legnagyobb kivonulás az iparosok és a szálláshely-szolgáltatók, vendéglátósok körében zajlott le, ezekben az ágazatokban több mint 4-4 ezer vállalkozó szüntette meg a tevékenységét.
Bár a kkv-k az összes vállalkozás mintegy 99,9 százalékát teszik ki, a gazdaság tőkéjének csupán az egyharmadát birtokolják, s több mint a felüknek még csak tőkéjük sincs nyilvántartva. Az egyéni vállalkozók és kis társas vállalkozások többségében a vállalkozás és a családi vagyon nem válik el, így nem is létezik mint klasszikus céges tőke.
A sérülékeny kkv-szektor problémája az eladósodás, gyakran tetemes kockázatokat vállalnak be, a kkv-körben még ma sem jellemző a devizafedezeti ügylet kötése. A kkv-k gazdasági szerepe jelentős, bár a bruttó hozzáadott értéknek csupán a 40 százalékát adják, ez messze elmarad a foglalkoztatásban betöltött szerepüktől, hiszen az alkalmazottak mintegy 60 százalékának ők adnak munkát. Az exportban kicsiny, csupán 20 százalék a részesedésük - olvasható a lapban.