Egyre több a fizetési probléma

Tavaly 5,8 százalékkal nőtt a fizetésképtelenné vált hazai cégek száma 2004-hez képest. Különösen látványos volt a romlás Fejér megyében, ahol 57 százalékkal több vállalat került bajba. A leginkább az élelmiszer- és textiliparra, az építőipari kivitelezőkre, illetve a Hajdú-Bihar, Nógrád és Csongrád megyei cégekre jár rá a rúd.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Coface Hungary legújabb elemzése szerint 2005-ben 5,8 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos különféle cégeljárások száma. A vállalatok tulajdonosai által kezdeményezett cégmegszüntetések, a végelszámolások száma kiugróan, több mint 11 százalékkal emelkedett.

Bár szigorúan véve a három eljárástípus közül csak a csődök jelentenek végleges fizetésképtelenséget, a hazai gyakorlat alapján a felszámolás alá kerülő cégeknél is elhanyagolhatóan alacsony a hitelezői megtérülési lehetősége. Tapasztalataink szerint a végelszámolások közel 90 százalékát is a társaság fizetésképtelensége miatt kezdeményezik a tulajdonosok - emelte ki Mikael C. Szabo, a Coface Hungary csoport ügyvezetője. Emiatt elemzésünk e három eljárástípus gyakoriságát együttesen, a fizetésképtelenségi problémák mutatójaként vizsgálta - tette hozzá.


forrás: Coface Hungary

A megyénkénti esetszámot vizsgálva kiderül: az eljárások közel 13 százalékát Budapesten folytatják le, miközben a második helyen álló Pest megyére már csupán az ügyek 3,5 százaléka jut. Mindezt jórészt az magyarázza, hogy a legtöbb hazai társaságot a fővárosban jegyzik be, így a különféle fizetésképtelenségi eljárásokat is itt, az illetékes cégbíróságnál kezdeményezik. Ezt jól mutatja, hogy az ügyek 67,1 százalékát Budapesten, illetve Pest, Hajdú-Bihar, Csongrád és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében folytatják le, ahol a hazai vállalkozások nagyjából azonos része, 67,7 százaléka működik.

A tavalyi adatokat 2004-hez viszonyítva az látszik, hogy Fejér megyében 57, Komáromban 29, míg Somogyban 28 százalékkal ugrott meg az eljárások száma. Eközben Pest és Jász-Nagykun-Szolnok megyében közel 20, Csongrádban pedig több mint 56 százalékos csökkenést regisztráltak.

#page#

Figyelembe véve az adott megyékben bejegyzett vállalatok számát, kiderül: miközben átlagosan a cégek 2,8 százaléka kerül bajba, Hajdú-Biharban és Nógrádban ez az arány majdnem kétszeres, közel 5 százalék. Ezalatt Vas és Győr-Moson-Sopron megyében a mutató a 2 százalékot sem érte el.

A legtöbb fizetésképtelenségi eljárást az építőiparban, az üzleti szolgáltatások területén, a kereskedelemben, illetve a turizmusban és a vendéglátásban regisztrálták. Ezek együttesen az esetek 49,3 százalékát adták. Ez nagy számarány jól magyarázza, miért hallunk szinte naponta olyan nehéz helyzetbe került cégről, amely ezen iparágakban működik.


forrás: Coface Hungary

Koránt sem igaz azonban, hogy ezek volnának a legrosszabb helyzetben lévő ágazatok. Ha figyelembe vesszük az adott szektorban működő vállalkozások számát is, kiderül: miközben országos átlagban a vállalatok 2,8 százaléka ellen kezdeményeztek 2005-ben valamilyen fizetésképtelenségi eljárást, a húsfeldolgozásban ez az arány 6, a textiliparban 5,7 az építőiparban pedig közel 4 százalék. Ugyanakkor az energetikában, környezet-gazdálkodásban, az üzleti szolgáltatásoknál és az ingatlan-gazdálkodásban csak a vállalatok 1-1,7 százaléka kerül bajba.

Az adatok azt mutatják, hogy a gyakran a nehéz helyzetben lévő szektorok között emlegetett kereskedelem és a vendéglátás, illetve mezőgazdaság fizetési nehézségek szempontjából átlagosnak tekinthető. A ritkán idézett gép- és faipar azonban, különösen a kisebb, kevésbé ismert cégek gondjai miatt, az országos átlagnál jóval nehezebb helyzetben van.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo