A kínálat nem igazodik a kereslethez
A Figyelő cikke szerint a tavalyinál is nagyobb dömping várható a diplomaosztást követően a pályakezdők álláspiacán. Nehéz helyzetben vannak azok, akik az érettségit követően valamelyik sikerszakra jelentkeztek: telített a jogi, pénzügyi, informatikai álláspiac. A felfuttatott szakokat elvégző fiatalok - marketingszakemberek, média szakot végzettek, közgazdászok - éppúgy kis eséllyel indulnak neki az állásvadászatnak, mint azok, akik a hagyományosan "nem divatos" pályákon keresnek munkát: a kertész-, agrármérnökök, pedagógusok.
A probléma egyrészt a kereslettel össze nem hangolt, túlzott mértékű szakemberképzés, másrészt az a jelenség, hogy ma már a trendek olyan hamar futnak fel, majd le, hogy semmi sem garantálja: ha valaki egy sikerszakmára készül fel öt évig, akkor a diploma megszerzésekor értékesíteni tudja majd tudását. Jellemző továbbra, hogy a speciális tudással rendelkező munkatársakat keresik egy-egy szegmensben viszonylag rövid ideig. Hosszú távú prognózisra viszont ma már nincs lehetőség: ezt az is mutatja, hogy a globális szakmunkáshiánynak pár éve még nyoma sem volt a hazai munkaerőpiacon.
Segítségre szorulnak a korábbi divatszakmákat választók
A 25 év alatti fiatal pályakezdőket tb-kedvezmény segíti: ha legalább kilenc hónapon át foglalkoztatják őket, a munkáltató a társadalombiztosítási járulék egy részét visszaigényelheti.
Kimondottan a felsőoktatásból kikerülők számára nyújt segítéget a 2002 márciusa óta működik a Diplomások Információs és Közvetítő Irodája. Szükség is van a támogatásra, mivel ma már az a korábban elképzelhetetlen helyzet állt elő, hogy az általános iskolai végzettség vagy a szakképzettséget nyújtó középiskolai végbizonyítvány könnyebb elhelyezkedést tesz lehetővé, mint egy felsőfokú papír.
Növekszik a diplomások aránya
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat fővárosi pályakezdők adatait összefoglaló táblázata is azt mutatja, eltolódott a hangsúly a végzettség tekintetében a magasabb iskolázottság felé. Az adattábla szerint tizenkét éve, 1993-ban a 2475 szakmunkásképzősre, 1838 szakközépiskolásra, 2426 gimnáziumban érettségizőre jutott 308 fő egyetemről vagy főiskoláról kikerülő pályakezdő Budapesten. 2000-ben 97 szakmunkásképzőst, 281 szakközépiskolást, 240 gimnazistát regisztráltak a páylakezdő munkanélküliek közt, és 97 felsősokú végzettségűt. A középfokú papírral álláspiacra kikerülők túlsúlya tehát mérséklődött. 2005-ben a fővárosi pályakezdők úgy oszlottak meg, hogy 82 szakmunkásképzősre, 274 szakközépiskolásra, 176 gimnazistára esett 298,5 diplomás. A főiskolás vagy egyetemi papírral rendelkezők tehát többen regisztrálták magukat az ÁFSZ -nál, mint bármelyik más iskolatípusból kikderülők.