Bár 2005-ben a Magyarországon működő vállalatok száma nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest, a növekedés 3,4 százalékos üteme elmarad a 2004-es bővüléstől. A megyénkénti bontás is elég változatos képet mutat, hisz Pest megyében 5,6 százalékkal több vállalkozás működött 2005 végén, mint 12 hónappal korábban, míg Jász-Nagykun-Szolnok megyében ez a mutató alig 1,3 százalék volt - mutatta ki a Creditreform-Interinfo Kft. vizsgálata.
2005 végére a fővárosban és környékén bejegyzett székhelyű gazdasági társaságok összes céghez viszonyított aránya tovább emelkedett 52,65 százalékra , elsősorban a Pest megyében működő gazdasági társaságok számának jóval az átlag feletti növekedése alapján. A harmadik helyen továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén, a negyediken Bács-Kiskun megye található. Az 5. helyre előlépett Győr-Sopron megye, míg a 6. helyre esett vissza Hajdú Bihar a 2004-es rangsorhoz képest.
Tavaly a felszámolási eljárások és a végelszámolások tekintetében növekedés volt tapasztalható: az összes új eljárások száma a valaha mért legmagasabb, és több mint 5 százalékkal haladja meg a 2004. évi eljárások számát. Csődöt 26 cége jelentett, felszámolás 7 957, végelszámolás pedig 4 660 cég esetében indult. A növekedés aránya a felszámolások esetében közel 2, a végelszámolások esetében pedig 11,3 százalék volt. Az összes közzétett új eljárásoknak a működő cégekre vetített átlagos aránya több mint 2,7 százalék. A működő cégek növekedésének ütemét összehasonlítva a megindított felszámolási eljárásokkal és csődökkel, egyértelmű, hogy 2004-hez képest a fizetésképtelenség alakulása némileg pozitív irányba változott. Ugyanakkor visszamenőleges hatállyal befolyásolhatja az eredményt, ha a 2005-ben megindított jelentős számú végelszámolás felszámolási eljárásba megy át.
A fizetőkészség vizsgálatánál jelentős mértékű negatív irányú változás volt megfigyelhető, a fizetési késedelmes napok száma tovább nőtt. A cégek alultőkésítettségéből adódó likviditási gondok tovább gyűrűztek, nőtt a körbetartozás. Míg január hónapban a fizetési késedelmes napok száma 35-40 re volt tehető, addig tavaly év végére ez 60 fölé emelkedett. Ez a több mint 30 százalékos romlás jelentős mértékben megnehezíti a vállalkozások működését, elsősorban a KKV szektorban.