Az üzleti szektor felemás érzelmekkel várja a jövőt, hiszen amíg az ipari és építőipari várakozások javultak, addig a kereskedelmi cégeké romlott, míg a szolgáltató vállalkozások szerint se rosszabb, se jobb nem lesz - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. által, az Európai Unió támogatásával készített felmérésből. Bár az ipari cégek egyre optimistábbak, így például a termelés növekedésére számítók száma 2008 júliusa óta először nem maradt el a csökkenéstől tartókétól, a bizalmi indexük továbbra negatív tartományban van. A kutatásból az is kiderül, hogy a szebb jövőben az iparágon belül jobban bíznak a nagycégek, mint a kicsik.
A kereskedelmi bizalmi index értéke az elmúlt háromnegyed évben jelentősen ingadozott, így hiába csökkent januárban, összességében emelkedett ebben az időszakban. Romlott a rendelések és az eladási pozíció megítélése, s a korábban rendkívül alacsonynak minősített készletszintet is nagyobbnak érezték. A szolgáltatói bizalmi index tavaly július és október között növekedett, az év utolsó két hónapjában csökkent, 2010 januárjában pedig az előző hónaphoz képest változatlan maradt. Januárban számottevően romlott a foglalkoztatott létszám, ugyanakkor enyhén javult az előző időszak üzletmenete megítélése és a közeljövő forgalmával kapcsolatos várakozás.
A GKI kutatása szerint minden ágazatban csökkent azoknak a száma, akik árcsökkenésre számítanak az elkövetkező időszakban, ezzel párhuzamosan pedig erősödtek a lakosság inflációs várakozásai. A foglalkoztatási szándék az iparban és az építőiparban erősödött, a kereskedelemben és a szolgáltatások körében gyengült. A magyar gazdaság egészére vonatkozó kilátások viszont az iparban és az építőiparban romlottak, míg a kereskedelemben és a szolgáltatók körében javultak.
Óvatos optimizmus az építőiparban
Az építőiparba visszatért a bizalom, nőtt az index értéke és a szektorban jelen lévő cégek optimisták abban a tekintetben is, hogy a közeljövőben több embert tudnak foglalkoztatni. Ennek ellenére nem várnak több megrendelést, sőt az előző három hónap termelési színvonalának megítélése is romlott.
Ugyancsak optimista az idei évvel kapcsolatban a Colliers International budapesti irodája is, amely szerint bár kiugró fejlődésre nem számíthatunk az ingatlanszektorban, mégis visszatérhetnek a nagy befektetők a magyar piacra. A cég szerint az idén sok iroda maradhat üresen, ám az építőiparnak kedvezhet a bevásárlóközpontok töretlen népszerűsége, melynek köszönhetően 2014-ig mintegy 35 százalékkal nőhet a plázák alapterülete.
Gyarapodik-e a családi kassza?
A GKI fogyasztói bizalmi index a 2009. novemberi megtorpanás után az elmúlt két hónapban emelkedett. Januárban a munkanélküliséggel kapcsolatos félelmek érezhetően erősödtek, a saját pénzügyi helyzet és megtakarítási lehetőség megítélése azonban kissé javult decemberhez képest.
A közelmúltban három felmérés is foglalkozott a lakosság pénzügyi várakozásaival. A Tárki reprezentatív felmérése szerint a teljes felnőtt lakosság mindössze 15 százaléka számít anyagi gyarapodásra a következő egy évben, addig az
A pesszimizmust látszik erősíteni a GfK 14 kelet- és közép-európai országban nemrégiben végzett felmérése, mely szerint hazánkban mindössze a lakosság 17 százaléka gondolja úgy, hogy a következő 12 hónapban félre tud tenni. A cég közlése szerint minden vizsgált országra jellemző, hogy a lakosság tartalékol a nehezebb időszakokra, sok esetben a napi szükségletek ellátására is: például, ha elromlik a mosógép vagy az autó. A második jelentős tétel a gyermekek támogatása (a középiskola és a továbbtanulás időszakában egyaránt), illetve Magyarországon egyre fontosabb a nyugdíjas évekre való takarékoskodás.