Egyedül a román gazdaság volt képes történelmi fordulatra

Zsiday Viktor pénzügyi tanácsadó gondolataira mindig odafigyelnek a szakma mértékadó képviselői. Most arra volt kíváncsi, hogy történelmi léptékben nézve, miként teljesít a magyar gazdaság és versenytársaink.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Zsiday Viktor kiindulópontja, hogy egy gazdaságot normális esetben nem érdemes önmagában vizsgálni, mert annak teljesítményét meghatározóan befolyásolja a társadalmi környezet. Erre jó példa Etiópia első mezőgazdaságfejlesztési története, ami jelentős sikert hozott a magyar Hofherr traktoroknak, amit sokan egyszerűen "Hoffer traktornak" hívnak. Az akkor már rég elavult magyar traktorokat azért vette meg Etiópia, mert kezelésük rém egyszerű volt, így könnyen rá lehetett ültetni a tanulatlan falusiakat. A motor elindítása után már csak a tengelykapcsolót kellett egy mozdulattal előre lökni és utána annyi volt az összfeladat, hogy erősen kapaszkodni a kormányba. A Hoffer az ember lelkét is kirázta és veszettül hangos volt.

Ami a románoknak sikerült, nekünk nem
Ami a románoknak sikerült, nekünk nem
Fotó: Pixabay
Zsiday Viktor gondolatát a szakma úgy is nevezi, hogy képes-e egy ország megvalósítani a szerves kultúrafejlődést. Ez a fogalom három nagy halmazból áll. Gazdasági, szellemi, társadalmi érintkezési kapcsolatok kultúrája. Magyarország esetében két történelmi pillanat volt, amikor sikerült elérnünk egy szerves kultúrafejlődést. Mátyás király idejében és a Reformkorban.

Zsiday Viktor elemzése azt mutatja, hogy a magyar rendszerváltó elitnek, a rengeteg ígéret ellenére egyáltalán nem sikerült valóra váltania a szerves kultúrafejlődést, ellenben a románoknak igen.

Románia kifejezetten elmaradott ország volt hozzánk képest a második világháborúig, viszont jól látszik, hogy a háborúban mi sokkal rosszabbul jártunk, onnantól a korábbi 200-250 százalék helyett 150-200 százalékán voltunk az ő szintjüknek, ami még mindig óriási előnyt jelentett. Azután a 90-es évek végén, 2000-es évek elején valami megváltozott Romániában (EU-csatlakozás), és felzárkóztak hozzánk, miközben mi is visszazárkóztunk korábbi helyünkre az európai periférián, a fejlett országok 70-80 százalékára.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo