Egy pénzügyi jelentés átláthatósága

„Jól emlékszem a pillanatra, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy az Enron-ügy semmi más könyvelési botrányhoz nem hasonlítható majd.” – idézi fel Jim Copeland, a Deloitte & Touche vezérigazgatója. Ahogy felröppent a hír, hogy az Arthur Andersen dolgozói Enron-dokumentumok ezreit semmisítették meg, Jim Copeland ösztönei azt súgták, hogy a közvélemény felháborodása, a kormány nyomozása és a mindent elsöprő média figyelem nemcsak az Andersent, hanem a könyvvizsgáló szakma többi képviselőjét is reflektorfénybe állítja majd.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt


Az elmúlt időszak aktuális gazdasági eseményei, nem utolsósorban az Enron-botrány késztette a Deloitte & Touche-t arra, hogy legújabb tanulmányát a pénzügyi jelentések elkészítésének szentelje. Az Interneten és más médiumokon keresztül elérhető pénzügyi információk valóságos özöne úgy tűnik, mintha minden befektető igényét kielégítenék. A lényeges szempont azonban nem a mennyiség, sokkal inkább a minőség, az átláthatóság és a hiánytalanság.

A Deloitte & Touche nemrég elkészült tanulmánya a pénzügyi információk természetéről, minőségéről, illetve közzétételéről és az ahhoz kapcsolódó legújabb trendekről számol be.

A felmérésben az Egyesült Államok 25 legnagyobb energetikai vállalata vett részt. A Deloitte & Touche kutatói számos módszert alkalmaztak; megvizsgáltak sajtóközleményeket, telefonos interjút készítettek részvényesekkel és elemzőkkel, amelyekből kiderült, hogy a vállalatok mind az eredményeiket, mind a kockázati veszélyeket kommunikálják. A tanulmány szerint gyakran komoly kihívást jelent egy vállalat számára, hogy a szerteágazó és bonyolult tranzakciókról lényegi információt nyújtsanak a befektetőknek, átlátható és pontos megfogalmazásban.

Mivel a vállalatok alapfunkcióit ellátó üzletágak nagyon sokrétűek, a cégeknek a saját körülményeiket, feltételeiket figyelembe véve kell pontosan meghatározni azoknak az információknak a körét, amelyeket közre kívánnak adni. Ahhoz, hogy ilyen, magas színvonalú jelentéseket tegyenek közzé, a vállalatoknak minőségi és mennyiségi szempontokat kell figyelembe venniük. Sajnos az olyan minőségi szempontok, mint a működési kockázat és a pénzügyi jelentések közzétételének jogi következményei, befolyásolhatják és befolyásolják a jelentések átláthatóságát.

A Deloitte & Touche kutatóinak azonban sikerült azonosítaniuk azokat a lényeges elemeket, jellemzőket, amelyek figyelembevételével a pénzügyi jelentések magas színvonala biztosítható. Bár ezek a jellemzők nem elengedhetetlenek ahhoz, hogy a vállalat hatékonyan kommunikálja pénzügyi eredményeit, mind nagyobb számban történő alkalmazásuk a siker záloga lehet.

Ezek az elemek a következők:

 Tömör, lényegre törő nyelvhasználat, megfogalmazás
 A kulcsfontosságú események azonosítása és megmagyarázása
 Következetességre törekvés a dokumentum egészében, így a sajtóközleményben, az elemzők rendelkezésére bocsátott információkban és más részanyagokban egyaránt
 Érthető, hétköznapi nyelv használata, a szakzsargon lehetőség szerinti kerülése
 Az információt oly módon kell, hogy közölje a jelentés, mintha feltételezné, hogy az olvasónak semmilyen belső információja nincsen sem a vállalatról, sem a szóban forgó témáról
 A könnyebb megértés végett táblázatokat ajánlott használni. Ezek összekötik a jelentés egyes egységeit és egyeztetik a pénzügyi és a nem pénzügyi részben szereplő információt
 El kell kerülni a témák közötti átfedést oly módon, hogy egy témát egy helyen kell feltüntetni, és később csak utalni rá, nem megismételni

Dunavölgyi Mária, a Deloitte & Touche magyarországi irodájának alelnöke a következőket fűzte hozzá: „A fenti elvárások első olvasatra talán evidensnek tűnnek, a közelmúlt tapasztalatai azonban sajnos azt mutatják, hogy ez nem mindig van így. Azt tanácsoljuk minden befektetőnek és igazgatósági tagnak, hogy ha a jelentés, amit kézhez kap, nem felel meg ezeknek az irányelveknek, kérdéseivel forduljon nyugodtan auditorához, hiszen a pénzügyi jelentésekkel szemben természetes elvárás, hogy segítségükkel a döntéshozók áttekinthető és világos információkhoz jussanak, számukra is könnyen emészthető formában. A Deloitte & Touche nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező magyarországi csapata szakértelmét és tudásbázisát a maximális mértékben igyekszik a fenti célok megvalósításának szolgálatába állítani.”


.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo