A Kereskedelmi Minisztérium bejelentése, miszerint megvizsgálják az elektronikában és az autókban használt polimerek behozatalát, azt jelzi, hogy Kína visszavág az Egyesült Államoknak és Európának.
Kevesebb, mint egy héttel ezelőtt Washington keményen megemelte a kínai árukra kivetett vámokat, köztük az elektromos járművekét (EV), a napelemekét és a számítógépes chipekét. Az új amerikai lépések kiterjedtek olyan adókra is, amelyeket még a Trump-kormányzat alatt vetettek ki a kínai árukra.
A kínai kereskedelmi minisztérium válaszul azt mondta, hogy az új lépések "súlyosan befolyásolják a kétoldalú együttműködés légkörét". Szerintük a gazdasági kérdések átpolitizálása történik.
A Fehér Ház nagy visszhangot kiváltó bejelentése előtt a kínai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy "minden szükséges intézkedést megtesz törvényes jogainak és érdekeinek védelme érdekében".
Kína hétfőn szankcionált három amerikai védelmi céget Tajvannak szánt fegyvereladásuk miatt – közölte az állami média.
A bejelentés, miszerint a General Atomics Aeronautical Systems, a General Dynamics Land Systems és a Boeing Defense, Space & Security nem folytathat "import és export" üzletet Kínában.
A kereskedelmi minisztérium közölte, hogy mindhárom vállalat vezető tisztségviselőinek megtiltották a beutazást Kínába.
Eközben Európa is számos vizsgálatot indított a kínai importtal kapcsolatban. Legutóbb pénteken jelentette be az EU, hogy vizsgálatot indít a kínai bádog acél ügyében. A múlt hónapban Brüsszel két kínai napelem-gyártó vizsgálatát kezdte meg tiltott állami támogatások gyanúja miatt.