Drámai fordulat, a világkereskedelem visszaesett

A globális árukereskedelem 5 százalékkal esett vissza 2023-ban az importkorlátozások és a makrogazdasági kihívások növekedése miatt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a visszaesés éles ellentétben áll a 2021-ben és 2022-ben tapasztalt erőteljes kereskedelmi növekedéssel, amelyet a világjárvány utáni időszak fellendülése táplált. Az emelkedő kamatlábak azonban elkezdték visszafogni a piacokat. A geopolitikai konfliktusok és a szélsőséges időjárási események megzavarták az ellátási láncokat, ami a kulcsfontosságú exporttermékek áremelkedését idézte elő.

Hogyan változott a globális kereskedelem az elmúlt öt évben?

Az árukereskedelem a tavalyi visszaesés ellenére is 25 százalékkal nőtt 2019 óta. Különösen az üzemanyagok és a bányászati ​​termékek árucseréje emelkedett jelentősen. Ennek oka elsősorban az ukrajnai háború. Az energiaárak megugrottak, miközben a globális fosszilis tüzelőanyag-fogyasztás tovább nőtt.

Felgyorsult a ritkaföldfém ásványok iránti kereslet is, a lítium iránti érdeklődés csak 2023-ban 30 százalékkal emelkedett.

2019 és 2023 között a mezőgazdasági kereskedelem 32 százalékkal nőtt. Az aszályok, az ellátási lánc zavarai és a konfliktusok élénkítették az importkeresletet.

Mióta Oroszország megtámadta Ukrajnát, 48,6 millió tonna gabonatermelés veszett el, az ukrán mezőgazdasági ágazatban okozott kár pedig meghaladta a 80 milliárd dollárt. Európa kenyereskosaraként Ukrajna mezőgazdasági termékeket exportál emberek százmillióihoz világszerte.

Ehhez járul hozzá, hogy a szubszaharai Afrikában tapasztalható aszályok miatt az élelmiszerárak megugrottak. Nagyobbak lettek a terméskiesések. A kakaó ára például csaknem megduplázódott 2019 és 2023 között a nyugat-afrikai terméshozamok drasztikus csökkenése miatt. Azóta az árak közel 230 százalékkal emelkedtek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo