Az Egyesült Államok költségvetési fenntarthatóságát fenyegető veszélyek ellenére sem a republikánus, sem a demokrata párt nem mutat hajlandóságot a hitelfelvétel gyors ütemének kezelésére.
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma Fiscal Data adatai szerint új mérföldkőhöz érkezett az Egyesült Államok államadóssága, amely megegyezik Kína, Japán, Németország, India és az Egyesült Királyság egybeszámolt GDP-jével.
2020 óta az Egyesült Államok 11,8 billió dollárral növelte államadósságát, ami a jelenlegi teljes adósság több mint egyharmadát teszi ki. Az államadósság 2008-ban 9,2 billió dollár volt, 1981-ben pedig először lépte át az 1 billió dolláros határt.
Más szemszögből nézve a Biden-kormányzat 7,2 billió dollárral növelte az Egyesült Államok államadósságát, ami csak a második helyen áll a Trump-kormányzat mögött, amely 7,8 billió dollárral vezet.
Ennek eredményeként az államadósság költségei megugrottak. Az előrejelzések szerint 2024-ben az államadósság kamatköltségei elérik a szövetségi kiadások 17 százalékát, így összességében ez a leggyorsabban növekvő kiadás. Ezek a kamatköltségek várhatóan tovább emelkednek, mivel a magasabb kamatlábak megnövelik az új hitelfelvételek költségeit.
A növekvő költségvetési nyomás ellenére egyik politikai párt sem javasolt érdemi stratégiákat a növekvő adósság kezelésére. Ennek negatív következményei vannak az Egyesült Államok gazdaságára nézve, mivel az adósságkamatköltségekre költött pénzeszközöket más olyan területekről irányítják el, amelyek a gazdaság javát szolgálhatják, például az infrastruktúráról vagy a társadalombiztosításról.