Az alkotmányos berendezkedés következtében politikai öngyilkossággal érne fel a Republikánus Párt számára Kanada csatlakozása
A jelenlegi demográfiai helyzet szerint az Egyesült Államok Kongresszusának alsóházában 750-800 ezer állampolgárra jut egy képviselő, így az egyetlen államként való belépést követően Kanada 52-55 honatyával rendelkezne, a képviselőház létszáma pedig 487-490 főre bővülne. A közvetett elnökválasztás szempontjából lényeges elektori kollégium 54-57 taggal gyarapodna, a Szenátus pedig kettővel. Abban az esetben, ha Kanada a 10 tartomány felosztása szerint csatlakozna az Egyesült Államokhoz (a három egyéb terület tartományokba való beolvasztását követően) a Kongresszus felsőházának lélekszáma hússzal nőne.
Számos közvélemény-kutatást készítettek a kanadai lakosság USA-beli pártokat érintő preferenciáiról. Kivétel nélkül mind azt mutatta, hogy a kanadai választópolgárok között a Demokrata Párt támogatottsága 60-70 százalék közötti. A Republikánus Pártnak a korosztályok tekintetében az 50 év alattiak esetében van többsége. Ennek következtében a túlnyomórészt demokratákkal szimpatizáló választói tömeg beléptetése évtizedekre nyúló politikai hatásokat okozna. A szintén demokratákkal szimpatizáló Kaliforniánál is több elektori szavazattal rendelkező egységes Kanada tagállam a következő 5-6 választáson bebiztosítaná a Demokrata Párt számára nemcsak az elnöki pozíció elnyerését, hanem a képviselőházi többséget is. Mivel a Szenátusban a tagállamok reprezentációja egyenlő, a többség tekintetében nem lenne a bővülésnek ekkora torzító hatása. Azonban amennyiben a tartományi felosztás szerint 10 államként társulna Kanada, a felsőházi erőviszony is előre eldőlne.