Demján: konszenzus vagy argentin út

Demján Sándor a Brüsszelnek is elfogadható államháztartási reformokat sürget azért, hogy ne vonja ki a tőkét a világ, az EU pedig finanszírozza a gazdaságot.

A közélet egyetlen prominens szereplőjének tűnik Demján Sándor abbéli minőségében, hogy a sajtót partnernek tekinti és még bíztatja is, vállaljon szerepet az elengedhetetlen gazdaságpolitikai változtatások kikényszerítésében.  A Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének elnöke e partneri viszony deklarálásához egy május 2-án tartott sajtótájékoztatót választott, mikor is a nevével fémjelzett szervezet is ismertette néhány igen fontos ajánlását. A VOSZ szerint a politikai pártoknak legalább öt-hat témában nemzeti konszenzusra kell jutniuk, például az euró bevezetésének dátumában, az annak elérését szolgáló elengedhetetlen gazdasági változások egyöntetű támogatásában, a közigazgatási, az önkormányzati reformokban, s amennyire csak lehet, az egészségügy átalakításában. És egyáltalán nem mellékesen olyan adómodernizációban, amelyiknek eredménye, hogy a jövedelem kétharmada maradhasson az azt megtermelőnél, s egyharmaddal legyen képes működni az állam. A VOSZ-elnök egyébiránt a fordított arányt, az elvont kétharmadnyi jövedelmet  Magyarország uniós adóversenyben elszenvedett súlyos vereségeként tartja nyilván. Az lenne az ideális - fejtegette Demján -, hogy eltűnjön az eva és eltűnjön az echo is, de ehhez nem a mai adószisztéma és mérték, hanem az EU-s kétharmad-egyharmad arány az előfeltétel. A sajtótájékoztatót tartó üzletember ezzel válaszolt is a felvetetésre, arra, hogy Bokros eva és az echo-eltörlő reformját helyesli, de természetesen akkor, amikor az uniós polgárokéhoz hasonlóan nálunk is azonos arányú elvonások lesznek a jellemzők. Ilyen viszonyok között valóban semmi helye nincs az adózási kivételnek.

Demján más összefüggésben is hivatkozott a május 2-i sajtótájékoztatóján az ex-pénzügyminiszterre. Emlékeztetett egy Bokrossal folytatott beszélgetésére, amelynek során kijelentette: a baj az, hogy egyáltalán megszületett a Horn-kormány fiskális tárcavezetője. Ugyanis azzal, hogy elindította a programját, megmentette a két-három évvel későbbi teljes összeomlástól a magyar gazdaságot. Ha ő nincs és bekövetkezik a krach, akkor mára már felépítette volna magát saját romjaiból az ország. Demján Sándor azonban nem egy epizódnak szánta beszélgetésük mostani felidézését, ugyanis azt is kifejtette, hogy a szeptemberre Brüsszelnek benyújtandó egyensúlyjavító, reformokat elindító program esetleges sikertelensége azt vonja maga után, hogy a tőkét - a jelentős mennyiségű, kötvényekben fekvő forró pénzt - kivonják az országból, leírnak bennünket, s körülbelül olyan sors vár ránk, mint nemrégiben az argentin gazdaságra.

A VOSZ még a választások előtt írásban is és szóban is arra kérte a pártokat és azok vezetőit, hogy a vállalkozók pontokba szedett elvárásaira reagáljanak, a szövetség és 37 partnerszervezet pedig egy kritériumrendszer szerint pontozta a politika szándékait. Demján kijelentette, hogy a szövetségnek nem feladata kormányprogramot csinálni, de az igenis dolga, hogy elmondja, mit szeretnének a vállalkozók. Azt valamennyi politikai erőnek nyilvánvalóvá kell tennie, hogy szerintük is elengedhetetlenek a lényegi változtatások, az pedig lehetetlen, hogy azokat fájdalom nélkül lehessen végrehajtani. Átmenetileg sérteni fog a beavatkozás mindenkit, s ezt tagadni, ettől való védelmet hirdetni felelőtlenség.

A magyar átlag állampolgár nincs felvilágosítva arról, mi a piacgazdaság. Demján érvelése szerint az elmúlt években a termelő szféra a termelékenységet tekintve hozzáidomult az európai versenytársakhoz, de az állam versenyképtelenné vált, sőt. S a legutóbbi időkig nem is változtatott semmin, elegendő arra gondolni, hogy míg Európa a munkaidőalap növelésére igyekszik koncentrálni, hazánk éppen az ellenkezőjét szorgalmazza. Vagy: a 100 ezer forintra emelendő minimálbér ötletével a vállalkozói szféra elég nagy részébe rúgott bele az a párt, amelyik aztán megannyi szavazatot épp e programja megígérésével veszített el.

A költségvetést szanálni kell, ami azonban nem egy negatív hangulatú megállapítás - tette nyilvánvalóvá jóslatát és hozzáállását Demján Sándor. A lényeg az, hogy elinduljanak azok az átalakítások, amelyek elfogadhatók az államháztartás helyzetét vizsgáló Brüsszelnek, nem vonja ki a tőkét a világ, s az unió a következő öt év büdzséjéből nem iktatja ki Magyarországot, hanem hajlandó az eredeti finanszírozásra. Ehhez viszont - tér vissza a VOSZ alapgondolatához Demján - a parlamenti politikai pártok konszenzusa kell, melyet záros határidőn belül létrehoznak és deklarálnak. Ezért is kerítenek sort a VOSZ-nak tett politikai ígéretek összevetésére a következő időszak kormányzati, illetve ellenzéki cselekedeteivel.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo