Demján: konszenzus vagy argentin út

Demján Sándor a Brüsszelnek is elfogadható államháztartási reformokat sürget azért, hogy ne vonja ki a tőkét a világ, az EU pedig finanszírozza a gazdaságot.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A közélet egyetlen prominens szereplőjének tűnik Demján Sándor abbéli minőségében, hogy a sajtót partnernek tekinti és még bíztatja is, vállaljon szerepet az elengedhetetlen gazdaságpolitikai változtatások kikényszerítésében.  A Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének elnöke e partneri viszony deklarálásához egy május 2-án tartott sajtótájékoztatót választott, mikor is a nevével fémjelzett szervezet is ismertette néhány igen fontos ajánlását. A VOSZ szerint a politikai pártoknak legalább öt-hat témában nemzeti konszenzusra kell jutniuk, például az euró bevezetésének dátumában, az annak elérését szolgáló elengedhetetlen gazdasági változások egyöntetű támogatásában, a közigazgatási, az önkormányzati reformokban, s amennyire csak lehet, az egészségügy átalakításában. És egyáltalán nem mellékesen olyan adómodernizációban, amelyiknek eredménye, hogy a jövedelem kétharmada maradhasson az azt megtermelőnél, s egyharmaddal legyen képes működni az állam. A VOSZ-elnök egyébiránt a fordított arányt, az elvont kétharmadnyi jövedelmet  Magyarország uniós adóversenyben elszenvedett súlyos vereségeként tartja nyilván. Az lenne az ideális - fejtegette Demján -, hogy eltűnjön az eva és eltűnjön az echo is, de ehhez nem a mai adószisztéma és mérték, hanem az EU-s kétharmad-egyharmad arány az előfeltétel. A sajtótájékoztatót tartó üzletember ezzel válaszolt is a felvetetésre, arra, hogy Bokros eva és az echo-eltörlő reformját helyesli, de természetesen akkor, amikor az uniós polgárokéhoz hasonlóan nálunk is azonos arányú elvonások lesznek a jellemzők. Ilyen viszonyok között valóban semmi helye nincs az adózási kivételnek.

Demján más összefüggésben is hivatkozott a május 2-i sajtótájékoztatóján az ex-pénzügyminiszterre. Emlékeztetett egy Bokrossal folytatott beszélgetésére, amelynek során kijelentette: a baj az, hogy egyáltalán megszületett a Horn-kormány fiskális tárcavezetője. Ugyanis azzal, hogy elindította a programját, megmentette a két-három évvel későbbi teljes összeomlástól a magyar gazdaságot. Ha ő nincs és bekövetkezik a krach, akkor mára már felépítette volna magát saját romjaiból az ország. Demján Sándor azonban nem egy epizódnak szánta beszélgetésük mostani felidézését, ugyanis azt is kifejtette, hogy a szeptemberre Brüsszelnek benyújtandó egyensúlyjavító, reformokat elindító program esetleges sikertelensége azt vonja maga után, hogy a tőkét - a jelentős mennyiségű, kötvényekben fekvő forró pénzt - kivonják az országból, leírnak bennünket, s körülbelül olyan sors vár ránk, mint nemrégiben az argentin gazdaságra.

A VOSZ még a választások előtt írásban is és szóban is arra kérte a pártokat és azok vezetőit, hogy a vállalkozók pontokba szedett elvárásaira reagáljanak, a szövetség és 37 partnerszervezet pedig egy kritériumrendszer szerint pontozta a politika szándékait. Demján kijelentette, hogy a szövetségnek nem feladata kormányprogramot csinálni, de az igenis dolga, hogy elmondja, mit szeretnének a vállalkozók. Azt valamennyi politikai erőnek nyilvánvalóvá kell tennie, hogy szerintük is elengedhetetlenek a lényegi változtatások, az pedig lehetetlen, hogy azokat fájdalom nélkül lehessen végrehajtani. Átmenetileg sérteni fog a beavatkozás mindenkit, s ezt tagadni, ettől való védelmet hirdetni felelőtlenség.

A magyar átlag állampolgár nincs felvilágosítva arról, mi a piacgazdaság. Demján érvelése szerint az elmúlt években a termelő szféra a termelékenységet tekintve hozzáidomult az európai versenytársakhoz, de az állam versenyképtelenné vált, sőt. S a legutóbbi időkig nem is változtatott semmin, elegendő arra gondolni, hogy míg Európa a munkaidőalap növelésére igyekszik koncentrálni, hazánk éppen az ellenkezőjét szorgalmazza. Vagy: a 100 ezer forintra emelendő minimálbér ötletével a vállalkozói szféra elég nagy részébe rúgott bele az a párt, amelyik aztán megannyi szavazatot épp e programja megígérésével veszített el.

A költségvetést szanálni kell, ami azonban nem egy negatív hangulatú megállapítás - tette nyilvánvalóvá jóslatát és hozzáállását Demján Sándor. A lényeg az, hogy elinduljanak azok az átalakítások, amelyek elfogadhatók az államháztartás helyzetét vizsgáló Brüsszelnek, nem vonja ki a tőkét a világ, s az unió a következő öt év büdzséjéből nem iktatja ki Magyarországot, hanem hajlandó az eredeti finanszírozásra. Ehhez viszont - tér vissza a VOSZ alapgondolatához Demján - a parlamenti politikai pártok konszenzusa kell, melyet záros határidőn belül létrehoznak és deklarálnak. Ezért is kerítenek sort a VOSZ-nak tett politikai ígéretek összevetésére a következő időszak kormányzati, illetve ellenzéki cselekedeteivel.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo