Nincs általános válság
A megkérdezett cégvezetők minden szempontból jobbnak, pozitívabbnak ítélik a helyzetet mint a lakosság. A menedzserek körében a morális és a politikai válság egy 100-as skálán "csupán" 53, illetve 54 pontot kapott, míg a lakosság között ez az arány 63, illetve 69.
A két csoportnak az államháztartás válságos állapotáról alkotott véleménye között a legkisebb az eltérés, a válságindex a lakosság körében 78 pont, míg a vállalatvezetőknél 72 pont. A legnagyobb különbség ugyanakkor a gazdasági válságról alkotott vélemények között van: a lakosság 70 pontos értéket, a megkérdezett vezetők viszont 41 pontot adtak arra, hogy a magyar gazdaság az általános válság tüneteit mutatja.
A jelenlegi magyar közállapotokról - beleértve a gazdaság, a morál és a politika a világát is - a válaszadók között az átlagosnál kritikusabb véleményt fogalmaztak meg a vidéki és a 25 milliárdos éves forgalom alatt lévő cégek irányítói. A lakosság körében egyértelmű összefüggés mutatkozik a végzettség és a kialakult helyzet pozitív, illetve negatív megítélése között: a diplomás válaszadók 56 pontot, míg az alacsony végzettségűek 74 pontot adtak a gazdasági válságra - ez utóbbiak egyébként minden területen borúlátóbbak a többi megkérdezettnél.
A külföld
A 2006-os választási csatározások, a költségvetési hiányt csökkentő megszorítási intézkedések híre, illetve az utcai zavargások képei bejárták a világsajtót, Magyarország a címoldalakra került. Mindez azonban nem befolyásolja sem a külföldi tőke beáramlását, sem Magyarország hitelminősítési besorolását, vélik a legnagyobb magyar vállalatok vezetői.
A megkérdezett cégvezetők döntő többsége, 71% szerint a következő hónapokban lényegesen nem fog változni Magyarország hitelminősítése sőt, 16%-nyian úgy gondolják, hogy javulni fog a besorolás, míg csak 11%-uk számít leminősítésre.
A válaszadók kétharmada szerint sem egy-két hónapon belül (66%), sem a következő fél évben (59%) nem változik lényegesen a külföldi tőke szemében Magyarország megítélése, sőt, a gazdaság meghatározó szereplői körében kétszeresére nő azok száma, akik szerint hat hónapon belül növekedni fog a beáramló tőke, míg gyengülésre csupán egy százalékkal többen számítanak.
Kevéske kormányprogram
A hazai TOP 500-ba tartozó cégek vezetőinek 58%-a nem tartja elégségesnek a konvergencia-programban megfogalmazott törekvéseket, s csak alig negyedük (23%) tekinti kielégítő megoldásnak az abban szereplő elképzeléseket a magyar gazdaság tartós növekedési pályára állításához.
Kiút?
Óriási a szakadék aközött, hogy a gazdasági elit mit tart megoldásnak és mit vár, valójában melyik forgatókönyv is fog bekövetkezni. Jól mutatja a különbséget, hogy az üzleti vezetők 49%-a tartja megoldásnak a két párt közötti megegyezést, ugyanakkor csupán 4%-uk számít arra, hogy ez a valóságban létre is jön. A megkérdezettek többsége, 56% szerint Gyurcsány Ferenc kormánya a helyén marad és végigviszi programját, 18%-uk szerint a koalíció új kormányfőt jelöl, s csupán 3% lát esélyt a szakértői kormány felállására.
A kutatócég az 500 legnagyobb árbevételű cég vezetőihez juttatott el online kérdőívet, akik közül 178-an válaszoltak - a téma iránti fokozott figyelmet jól jelzi a több mint 35%-os kitöltési arány, amely magasabb az ilyen kutatásoknál megszokott eredménynél.