Az ipari vámszabad területeken működő szervezeteknél azonban – melyek a kivitel 51,4%-át adják – kisebb mértékű, 1,4%-os csökkenés figyel-hető meg. Az ipar január–május belföldi értékesítése 0,8%-kal volt alacsonyabb, mint 2001 első öt hó-napjában.
2002 májusában a feldolgozóipari termelés 2001 azonos időszakához képest 2,2%-kal, a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás teljesítménye 5,0%-kal csökkent. A feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét képviselő villamos gép, műszer gyártása nagyobb mértékben visszaesett (8,2%), ami az iparág erőteljes piacszűkülését mutatja. A feldolgozóipar másik két, jelentős súlyt képviselő ága-zata közül az élelmiszer-, ital- és dohánygyártás termelése alig haladta meg 200l azonos hónapját (0,5%), a járműgyártás volumene pedig 4,5%-kal csökkent, ellentétben az ágazat az előző havi jó teljesítésével.
Folytatva idei dinamikus növekedését, az ágazatok közül legnagyobb mértékben májusban is a gép, berendezés gyártása bővült (30,8%), mivel változatlanul magas az egyéb mezőgazdasági gépek iránti kereslet. A növekedési ütem lassulása figyelhető meg a gumi-, műanyag termék gyártásában (6,9%), ahol azonban a műanyag termékek gyártása alágazatban élénkült a kereslet. Számottevően, 6,6%-kal emelke-dett a vegyi anyag, termék gyártása, amely részben a gyógyszeralapanyag-gyártás emelkedésének kö-szönhető. Az előző három havi kereslet növekedéssel szemben az egyéb nemfém ásványi termékek elő-állítása 3,2%-kal csökkent. A kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás termelése 2,7%-kal maradt el az előző évi szinttől, amely készletről történő értékesítésre utal. Változatlan visszaesés figyelhető meg válsággal küszködő iparágunkban, a fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek gyártásában (9,0%). Folytatva az előző hónapok csökkenési tendenciáját, legnagyobb mértékben a bőrtermék, lábbeli előállítása maradt el az előző év azonos időszaka szintjétől (14,8%).
2002 májusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új megrendelései – belföld és export tekintetében egyaránt – a kereslet visszaesését jelzik, és 10,1%-kal maradnak el az előző évitől.
Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első öt hó-napjában 2,0%-os létszámcsökkenés mellett 2,8%-kal volt magasabb, mint 2001 azonos időszakában.
Magyarország területi egységei közül az ipari termelés 2002 első öt hónapjában legnagyobb mérték-ben a dél-dunántúli régióban bővült, 15,4%-kal, illetve jelentősebben, 7,5%-kal nőtt az észak-alföldi kör-zetben is. Csökkenést ebben az időszakban csak két régióban, az észak-magyarországi (3,9%) és a közép-dunántúli (6,6%) régióban regisztráltunk.
Csökkent az ipari termelés
Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2002 májusában 2,7%-kal csökkent, az év első öt hónapjában pedig 0,5%-kal emelkedett. A termelés volumene szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított index szerint májusban az előző hónaphoz képest 0,6%-kal nőtt, az előző év azonos időszakához viszonyított, munkanaphatástól tisztított index alapján pedig 0,7%-kal csökkent. 2002 első öt hónapjában az export 2,6%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.