A miniszter hangsúlyozta, hogy az együttműködésben – a piacgazdaságokra jellemző módon – most már a vállalatoké a fő szerep, a kormányok leginkább úgy segítik ezt a folyamatot, hogy elhárítják a a bürokratikus akadályokat, illetve ha valahol elakad a kapcsolatok fejlődése, akkor ott gondoskodik a szükséges intézményekről, az esetleges pénzügyi áthidaló megoldásokról – továbbá kinyilvánítják a politikai szándékot.
Csillag István főként a gyógyszeriparban, a többi közt a Rába jóvoltából a gépipari együttműködésben vár előrelépést, és arra számít, hogy a jövőben biztonságosabbá válik Magyarország energiaellátása. Például a Barátság és az Adria kőolajvezeték összekapcsolásával, aminek messze mutató stratégiai jelentősége van. A miniszter rámutatott, hogy a tárgyalásokon egyértelműen kirajzolódott: Magyarország ugyan az EU tagja lesz, de a szilárd híd szerepét játssza majd Nyugat- és Kelet-Európa között. Mint hozzátette, ehhez számunkra rendkívül fontos az Oroszországhoz fűződő kapcsolatok korábbi szintjének helyreállítása. Az ülés teljes egyetértéssel született jegyzőkönyvéről pedig úgy vélte, hogy az majd meggyőzi a magyar cégeket: az orosz piacon nem csak kell, hanem érdemes is versenyezni. Megjegyezte, hogy orosz tárgyalópartnere a hírközlésért és az informatikáért felelős, vagyis jelképesen azt az interface-t testesíti meg, hogy Magyarország egy modern Oroszországhoz fog közeledni az új együttműködési keretben.
Leonyid Rejman azt hangoztatta, hogy orosz részről nem csak gazdasági, hanem politikai szempontból is nagy jelentőséget tulajdonítanak az együttműködésnek. Örömmel jelentette be, hogy Magyarország megígérte: rövid időn belül felszámolja a részben orosz cégek ellen bevezetett piacvédő intézkedéseket, és ezzel lehetővé válik a kooperáció magasabb szintje.
A jelen lévő újságírók közül az egyik felvetette, hogy Oroszország – jó szándékának alátámasztására – visszaadhatná a sárospataki református kollégium értékes könyvtárát, valamint a Nemzeti Bank páncéltermeiből elvitt, egykor zsidó tulajdonban állt képeket. Csillag István erre úgy válaszolt, hogy ez a kérdés nyilvánvalóan nem szerepelt a tanácskozás napirendjén, de más fórumokon folyamatosan tárgyalnak a megoldásról. Eredmény akkor várható ettől a párbeszédtől, ha a gazdasági-kereskedelmi együttműködésben előre tudnak lépni, elhagyva a jelenlegi alacsony nívót. Az orosz vendég ezt azzal toldotta meg, hogy a rendezéshez meg kell alkotni bizonyos jogszabályokat, de a kilátásokat rendkívül kedvezőnek nevezte.
A tudósítók ugyancsak rákérdeztek, hogy vajon megvitatták-e a delegációk, miként lehetne mérsékelni a kétoldalú forgalomban jelentkező hatalmas orosz többletet, illetve kiegyenlíteni az orosz államadósság még meglévő részét. Nos, ez utóbbi kérdésre Csillag István azt felelte, hogy folyamatosan zajlik az egyeztetés, és a kialakult elvi egyetértés alapján az év végéig megszülethet a jegyzőkönyv a leépítés konkrét módjairól, az alkalmazandó árfolyamról.
A kereskedelmi mérleg hiányának csökkentését szolgálhatja a Rába közös gyártású teherautóinak exportja, vagy ha a közreműködésünkkel hozzálátnak az oroszországi Ikarus-buszpark felújításához. De előremutat az is, hogy Richter Gedeon gyógyszergyár még a nehéz pénzügyi időkben létesített orosz földön egy saját üzemet, így fenn tudta tartani jelenlétét az ottani piacon. Ugyancsak sikeres volt a szeptemberi moszkvai magyar kiállítás, amelynek nyomán több szállítási egyezmény is létrejött. Megjegyezte, hogy kedvező hatást fejtene ki a magyar cégek orosz piaci jelenléte szemszögéből, ha az érintett vállalatok konszignációs raktárat tudnának létesíteni Oroszországban.
Egy orosz újságíró az iránt érdeklődött, hogy regionálisan mely térségek jöhetnek számításba a magyar cégek számára. Rejman úr ezzel kapcsolatban reményét fejezte ki, hogy a kapcsolatok kiterjednek majd a mezőgazdaságra is, Moszkva környékén és másutt. Csillag István pedig jelezte, hogy épp ilyen okokból tavaszra meghívta öt oblaszty, azaz körzet kormányzóját.
Az utolsó kérdés arra vonatkozott, hogy Medgyessy Péter, aki a mostani látogatás során fogadta az orosz minisztert, az átláthatóság feltételének szem előtt tartásával üdvözölte az orosz befektetéseket a magyar gazdaságban. Leonyid Rejman kiemelte, hogy ennek a folyamatnak szigorúan a magyar törvényekkel összhangban kell végbe mennie, mindenek előtt a kőolaj- és gázipar területén, ahol a Jukosz igyekszik kiépíteni magyarországi pozíciókat. Csillag István kijelentette, hogy nem lehet különbséget tenni beruházó és beruházó között., jöjjenek azok bárhonnan is, ha a befektetés törvényes keretek között zajlik, ha átlátható, ha újabb munkahelyeket hoz létre, és ha megfelel a magyar iparpolitikának és ha ez ügyben kialakul az egyetértés az érdekelt vállalatok között. Hozzáfűzte: a magyar fél eddig is tudta, hogy az orosz partnerek lehetőséget látnak a petrolkémiában, a szénhidrogének felhasználásában, illetőleg termelésében.