Az idei évben tapasztalható nyári aszályt Magyarország teljes területére vis maiornak nyilvánította Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter - olvasható az FVM honlapján.
A búza termésátlaga az idén hektáronként 3,6 tonna lett. A hazai fogyasztást - amely kétmillió tonna körüli - ezzel el lehet látni. Másfél millió tonnát még exportálni is tudunk. Az agrárminiszter korábban már kormányzati segítséget ígért a magyar pékeknek amiatt, hogy a szélsőséges időjárás következtében rendkívüli módon megemelkedett az alapanyagár számukra.
Az aszály viszont rávilágított egy magyar innovációs sikerre. Jól vizsgázott ugyanis a szegedi Gabonatermesztési Kutató Kht. által nemesített magyar búzafajta, amely a vízhiány alatt fél-egy tonnával is többet termett egy hektáron, mint a külföldiek.
A napraforgótermés nem éri el a tavalyi, hektáronkénti 2,2 tonnát. A most befejeződő aratás során kiderült átlagosan két tonna termett meg. A víznélküliség leginkább a kukoricatermést tizedelte meg. Egy hektárról átlagosan négy tonnát takarítottak be. Tavaly ez a szám 6,9 tonna volt. Gondban is vannak az állattartók, akik attól félnek, hogy nem lesz mit adni a jószágoknak.
Tetőzi a bajukat, hogy az egyik legnagyobb exportőrnek számító Amerikai Egyesült Államokban termő kukorica nem jön át a tengeren túlról, mert elviszik azt az ottani bioüzemanyagot gyártó üzemek. (Bioetanol gyártásra alkalmas, magas fehérjetartalmú kukoricákkal a martonvásári nemesítők is rendelkeznek.) Hatalmas vákuum keletkezett tehát az idén a kukorica piacán. Ez a húsárak emelkedését vetíti előre.