Az idei második félévi Turizmusbarométer értéke 40,7 százalék, mintegy 5,8 százalékponttal alacsonyabb az előző félévi értéknél. A felmérés szerint mind a szállodaipari, a vendéglátó-, mind pedig az utazásszervező és -közvetítő vállalkozások konjunktúraindexe csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az Ecostat előrejelzése szerint a magyarországi turizmus korábbi, a nemzetgazdaság egészével arányos teljesítménye kis mértékben csökken. Annak ellenére viszont, hogy a magyar lakosság üdülésre, utazásra rendelkezésre álló jövedelmei mérséklődtek, a belföldi turisztikai kereslet az év első fél évében élénkült. Ebben a kormányzat üdülési csekkrendszeren keresztül nyújtott erőteljes támogatása, valamint a "hosszú hétvégék" nagy száma is közrejátszott. A lakossági jövedelmek csökkenésének korlátozó hatása a harmadik negyedév végére vált általánossá.
A külföldi állampolgárok magyarországi és a magyar állampolgárok külföldi utazásait, illetve költéseit számottevően befolyásolták a forint árfolyamának változásai. A magyar turizmus számára a legnagyobb kihívást 2008-ban az országimázs javítása és a rugalmas alkalmazkodás az új turisztikai keresleti trendekhez jelenti. Elengedhetetlen a turisztika átfogó fejlesztése, a főváros regionális turisztikai versenypozíciójának javítása, ami nem képzelhető el a város általános rendezettségének, tisztaságának, a közbiztonságnak és a szolgáltatási színvonalnak a javítása nélkül - mondta Belyó Pál, az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalomstratégiai Kutató Intézet vezetője. (Budapesten 148 hotel működik 34 ezer ággyal, Bécsben 450 szállodában 51 ezer ágy, míg Prágában 600 szállodában 70 ezer ágy található.)
Kiderült még, hogy a magyar háztartások mintegy négytizede tervez a közeljövőben üdülést, 4 százalékuk a következő három hónapban. A családok többsége, 59 százalékuk egy éven belül egyáltalán nem tervez utazást. A Turizmusbarométer indításakor, 2005-ben a családok üdülésre majdnem 200 ezer forintot terveztek költeni, 2006 első felében több mint 170 ezer forintot, az év második felében már csak 135 ezer forintot. 2007 első felében már csak 120 ezer forintot szántak e célra. A 2007. év végi felmérés szerint azonban az összeg újra emelkedésnek indult, már 136 ezer forintot terveznek átlagosan és személyenként költeni üdülésre.