A hitelprogram - melyet várhatóan a kormány szerdai ülésén el is fogad - tulajdonképpen nem más, mint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) már meglévő fejlesztési hitelkonstrukcióinak átstrukturálása és kibővítése. A program valódi célja, hogy a tucatnyi, különböző címen futó és már létező programot egységbe rendezze.
A támogatott, hosszú távra felvehető, kis- és közepes vállalatoknak, önkormányzatoknak rendelkezésre álló, az uniós pályázatokhoz megkövetelt önerőt is biztosító hitelek mind megtalálhatók az MFB-nél. Az egységesítésre azonban több okból is szükség lehet. Az egyszerűsítések nyomán gyakorlatilag egyablakossá válhatna az MFB-hitelügyintézése: azután, hogy az érdeklődő eldöntötte, hogy vállalkozói, agrár- vagy önkormányzati hitelt igényelne, már meg is kaphatja a formanyomtatványokat, nem kell tizenöt termék közül kiválasztania a neki megfelelőt. Így az MFB is sokkal rugalmasabban alkalmazkodhat a piaci igényekhez.
Szintén egyszerűsödhet a hitelek finanszírozásának kérdése is. A legnépszerűbb MFB-s program, az Európa Technológiai Felzárkóztatási és Beruházási Hitelprogram kerete ugyanis már csaknem kimerült és hiába akad még forrása a hitelintézetnek, a kormány engedélye nélkül nem emelheti a keretet. Holott nagy szükség lenne a lépésre, hisz az MFB-vel szerződött vállakozói ügyfelek 83 százalékát ez a program vonzotta. Amennyiben azonban egy programmá sikerül tömöríteni az összes vállalkozásfejlesztési programot, úgy az MFB saját hatáskörben dönthetne a források elosztásáról.
A hitelek kamatai várhatóan a hitelintézettől eddig is megszokott mértékűek lesznek, azaz maximum négy százalékkal haladják meg a bankközi eurókamatlábat, az euribort. A hiteleket két év türelmi idővel és maximum 15 évre lehetne felvenni.