A közelmúltban lezajlottak a Humánerőforrás-fejlesztés Operatív Program keretében meghirdetett 1.3.2-es jelű pályázatokkal kapcsolatban szervezett információs napok. Az alkalmakon elhangzott, hogy melyek azok a területek és hiányosságok, amelyek - régiós és uniós összehasonlításban is - kedvezőtlen helyzetet teremtenek a munka és a családi terhek összeegyeztetésében a gyengébb nem számára.
Sokszor szembesülünk például azzal a problémával a munkavállaló nők, hogy a munkaidő alatt kell elintézni valamit (bankba menni, szerelőt várni, stb.), ami nehezen megoldható egy rugalmatlanabb munkakör esetén. Nem mindig kapunk akkor szabadságot, amikor el szeretnénk utazni, vagy, amikor gyermekeinknek szünet van az óvodában, iskolában.
Sokan nem is tudják, hogy a kisbabák születésekor az apának is jár szabadság. Gyakori probléma a gyerekek felügyeletének, illetve az idős, beteg családtagok ápolásának megszervezése. A gyes-ről / gyed-ről visszatérni kívánó anyák gyakran panaszkodnak arra, hogy tudásuk pár év alatt elévül, melyre folyamatos munkahelyi képzés lehet válasz.
Rugalmas munkaidő-beosztással, távmunka-lehetőségek, illetve atipikus foglalkoztatási formák bevezetésével ez a helyzet javítható, valamint a vállalkozások is profitálhatnak a megoldási lehetőségek gyakorlatba történő átültetésével.
A HEFOP 1.3.2-es pályázata a fent felsorolt problémák megoldására kínál lehetőséget. A vállalkozások mellett települések is pályázhatnak, amelyek a tömegközlekedési és ügyfélfogadási rendjük átalakításával, illetve a bölcsődei és óvodai, valamint a idős- és beteggondozó ellátások fejlesztésével tehetik családbaráttá a közösségek életét.
A pályázat megnyerése esetén a munkafolyamat (kérdőíves és mélyinterjús) felméréssel kezdődik, mely a munkavállalók elégedettségére és a lehetséges beavatkozási pontokra fókuszál. Ezt szakértői elemzés, illetve esélyegyenlőségi terv kidolgozása követi. Szükség lehet speciális képzésekre is, melyeket szintén a szolgáltatást végző konzorcium végez majd.