Csak felét kapják a kelet-európaiak

A felét keresi a brit átlagbérnek a 2004-es EU-bővítés után Nagy-Britanniába érkezett kelet-európai munkavállalók zöme, valószínűleg alaposan leszorítva a brit jegybanki kamatszintet, és jó eséllyel több tízezer fiatal brit munkavállaló helyét is elfoglalják a munkapiacon, de a brit gazdaságnak égető szüksége van rájuk, áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég kedden kiadott átfogó elemzésében.

Az Ernst and Young könyvvizsgáló cég ITEM Club nevű gazdasági előrejelző részlegének kimutatása szerint 2004 májusa és 2007 júniusa között 683 ezer kelet-európai EU-állampolgár jegyeztette be nagy-britanniai munkavállalását a brit belügyminisztériumnál.

Meredek emelkedés

A nyolc új uniós tagállamból érkezettek aránya a teljes brit munkaerő-állományban meredeken, a 2002-es 0,13 százalékról tavalyig 0,9 százalékra emelkedett, ami azt is jelenti, hogy a külföldön született munkavállalók arányának 2002-2006 között megfigyelt emelkedéséből hozzávetőleg egyharmadnyi a kelet-európaiakra jutott, áll az ITEM Club elemzésében.

A ház ugyanakkor kimutatta azt is, hogy a nyolc keleti tagállamból érkezettek átlagos heti bére 243 font (64 ezer forint), ami a 61 százaléka a brit országos átlagnak; ezen belül a kelet-európaiak 80 százaléka óránként 6 fontnál (2100 forintnál) kevesebbet keres, ami a brit alkalmazotti átlagbér mindössze 50 százaléka körül van.

Nőtt a brit állástalanok száma

Ennek hatása van a brit munkapiacra belépni szándékozó hazai fiatal munkavállalói körre. Az ITEM Club kimutatása szerint 2004 eleje óta "meglepetésszerűen" 100 ezerrel nőtt a 18-24 év közötti britek körében az állástalanok száma. Tekintve a kelet-európai bevándorlók kor- és képzettségi profilját, valószínű, hogy a hazai fiatal munkavállalók álláslehetőségeket veszítenek el az első munkahelyek piacán, áll a londoni gazdaságelemző cég keddi jelentésében.

Az ITEM Club szerint az olcsó keleti munkaerő révén az éves béremelkedés országos átlagban 0,4 százalékponttal alacsonyabb, mint egyébként lenne, és ennek közvetlen hatása lehet a pénzügypolitikára is: a cég úgy számol, hogy a Bank of England alapkamata - 5,50 százalék - jelenleg akár 1,5 százalékponttal is elmaradhat attól a szinttől, amelyen e bérkiáramlás-visszafogó hatás nélkül lenne.

Jót tett a GDP-nek is

A ház összegzése szerint a brit munkapiacra 1997 óta érkezett összesen 1,5 millió külföldi dolgozó nélkül a brit gazdaság alacsonyabb GDP-növekedést ért volna el, magasabb infláció és kamatszint mellett.

Nagy-Britannia volt a legnagyobb olyan régi EU-tagállam, amely a 2004-es bővítés után átmeneti korlátozás nélkül megnyitotta munkapiacát az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország előtt.

Az évi 5-13 ezer keleti betelepülővel számoló előzetes brit kormányzati becslés azonban igen óvatosnak bizonyult: a hivatalos adatok szerint is mintegy 600 ezer lengyel és több tízezer más kelet-európai munkavállaló érkezett Nagy-Britanniába a nyitás óta. A magyar munkavállalók aránya mindazonáltal a legalacsonyabbak között van a nyolc új EU-tagállamból érkezők között. A betelepülő kelet-európaiak egy másik felmérés szerint leginkább egymást utálják a munkahelyükön.

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo