#img2#A gazdasági tárca vezetője nagy rössel és nagy pénzekkel igyekszik beavatkozni az ország energiafogyasztásának mérséklésébe, illetve racionalizálásába. A büdzsében ezért is szerepelhet majd olyan támogatás, amelyik a gáztárolás növekvő kapacitását segíti elő. De a nagy ügyek mellett a kisebb ügyek is felértékelődtek, a miniszter ugyanis jókora summával igyekszik felfuttatni a lakások ablak- és ajtószigetelésének a mozgalmát. Ehhez még számokat is segítségül hív a gazdasági kormányzat, amennyiben az évi egy százalékkal csökkenő lakossági energiafelhasználás lenne az üdvös, no meg az, hogy a költségvetés ténylegesen beszálljon a tettek finanszírozásába.
Ez utóbbit a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül kétmilliárd forintot felhasználva segíti a költségvetés. A bank - az állam hitelintézete - ezt a pénzt toldja meg további tízmilliárddal 2007-ben. Ráadásul több éven át tart az ablak-ajtó program, a kérdés csak az, hogy ennyi elegendő-e a boldogsághoz? A gazdátlanná vált építőipar - annak egyik szellemi bástyája, a ma már csak szakismereteivel önálló Ybl Miklós Főiskola - rendszeresen igyekszik világgá kürtölni, hogy nem sokkal több, mint halottnak a csók az, ha kicserélik a nyílászárókat jobban szigetelő megfelelőkre. A hő továbbra is megszökik, az épületek többségébe - kivált a panelházaknál - eleve beépültek a fűtés hatásfokát számottevő mértékben rontó konstrukciós és minőségi tényezők.
A kicserélt ablakkal és ajtóval viszont felgyorsítható az a folyamat, amellyel penészesedő, gombásodó falakra lehet szert tenni. A már egy ideje ismert terv, a tanúsítványok rendszerének bevezetése azt segíthetné leginkább, hogy ha már egyszer mérnek az épületekben, lakásokban, akkor a "hőháztartás" javításának a tervezetét kaphassák meg a lakók. Így megtudhatnák, hogy hol és milyen sorrendben célszerű beavatkozni, s azt is, hogy ezen tettekért általában is adható-e olyan állami segítség, mint amilyen a nyílászárók cseréjét elősegíti. A csak ablakcserés beavatkozás szándéka több mint dicséretes persze, akkor pedig kiváltképp az, ha a konkrét műveletek előtt - nem a lakó pénzén - azt is megmérik, hogy más konstrukciós hiba nem lévén penészesedő, gombásodó falakra, ezáltal a gyerek drágán gyógyítható asztmás betegségének kifejlődésére sincs esély. De ha van... Az elmúlt hetek, hónapok tanulsága szerint nem csupán az energia nagyon drága mindnyájunknak, kivált, ha a világpiaci árat fizetjük meg, hanem az orvosság, a gyógyítás is.
Azt a képletet tehát nem biztos, hogy díjazni lehet, amelynél a kisebb gázszámlát a nagyobb gyógyszerszámla egészíti ki, akkor ugyanis az egyenlőség jel másik oldalán nem lesz változás. Meglehet, ezen segítene, ha az MFB-s pénztárcából nem az "ablakgyógyászatot", hanem a fal-, vagy inkább komplett lakásgyógyászatot lehetne finanszírozni. A klinikusokért sem kell messzire menni, egy komplett főiskolányi szaktudás képes a hatékony kezelésre. Bár nem vagyunk hozzászokva, de jó, ha tudjuk, ebben az esetben paraszolvenciát biztosan nem, legfeljebb vizitdíjat kell fizetni a legfőbb lakáskór leküzdéséért.