A működő gazdasági szervezetek száma 2004. március 31-én 9 és fél ezerrel volt kevesebb, mint az előző év azonos időpontjában. A változást a működő egyéni vállalkozások számának több mint 16 ezres csökkenése eredményezte, miközben a működő társas vállalkozások száma több mint 4 ezerrel emelkedett. A költségvetési és társadalombiztosítási szervezetek száma 750-nel, a nonprofit szervezetek száma több mint másfél ezerrel emelkedett. A változást részben a módszertanban történt módosítások okozták. 2004. január 1-jétől a korábbiaktól eltérően az adóbevallást benyújtó vállalkozások közül csak azokat tekintjük működőnek, amelyek bevallásuk szerint 0 Ft-nál nagyobb árbevétellel rendelkeznek, vagy a beruházásuk értéke nem 0, vagy keletkezik bérköltségük és fizetnek járulékot A módszertani változtatás elsősorban az egyéni vállalkozásokat érintette, a társas vállalkozások száma a változások ellenére is emelkedett.
A működő társas vállalkozások – a Központi Statisztikai Hivatal március 31-i adatzárása alapján - 47, az egyéniek pedig 53%-ot képviseltek a működő vállalkozásokon belül. A működő társas és egyéni vállalkozások aránya az elmúlt évek tendenciáját követve változott, az elmúlt évek során fokozatosan eltolódott a társas vállalkozások irányába.
Területi eloszlásukat tekintve 2004 I. negyedévének végén a vállalkozások 39%-a a közép-magyarországi régióban, 11,7%-a az észak-alföldi, 11,4%-a a dél-alföldi régióban, a többiben 8,8–10,3%-uk működött. A társas vállalkozásokat vizsgálva a közép-magyarországi régió jelentősen kiemelkedik, 2004. március 31-én az összes társas vállalkozás 50,5%-a itt működött, a többi régióban megoszlásuk 7,2–9,6% volt. Az egyéni vállalkozások tekintetében kiegyenlítettebb a területi eloszlás. Közép-Magyarország 28,8%-os részesedését a többi régió 10–13,7%-kal követi.
Főtevékenység szerint a legtöbb működő vállalkozás az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ágban tevékenykedett (arányuk 30,2%), ezt követte a kereskedelem, javítás (21,5%), majd az építőipar (9,5%) és az ipar (9,1%). A többi nemzetgazdasági ág részesedése a következő volt: egyéb közösségi, személyi szolgáltatás és egyéb tevékenység 6,9%, szállítás, posta, távközlés 5%, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás 4,6%, mezőgazdaság, erdőgazdálkodás 4,5%, pénzügyi tevékenység, egészségügy, oktatás egyaránt 2,9%.
Ez év január 1-jétől az eddig nyilvántartott alkalmazotti létszám helyett a tevékenységi létszám fogalmát használja a KSH, amely a szervezet tevékenységében részt vevők számát jelenti Létszám-kategóriákszerint 2004 I. negyedévének végén a működő vállalkozások 21,2%-a foglalkoztatottak nélkül vagy ismeretlen számú foglalkoztatottal tevékenykedett, a legjelentősebb arányt az 1–9 fős vállalkozások képviselték (74,7%). A vállalkozások 3,3%-a 10–49 fő közötti foglalkoztatottal, 0,6%-a 50–240 fő közötti foglalkoztatottal működött, ennél nagyobb tevékenységi létszámmal alig több mint 0,1%-uk rendelkezett.
Cégszámtan
A vállalkozások 39%-a a közép-magyarországi régióban, 11,7%-a az észak-alföldi, 11,4%-a a dél-alföldi régióban, a többiben 8,8–10,3%-uk működött a KSH március végén lezárt elemzése szerint. Az első. negyedév végén a működő vállalkozások 21,2%-a foglalkoztatottak nélkül vagy ismeretlen számú foglalkoztatottal tevékenykedett.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.