Bumeráng hatása lehet az élelmiszerek árstopjának

Czeglédy Csaba szerint drágulást okoz a kormány élelmiszerárstopja. Az ügyvéd úgy látja, a kereskedők nem hülyék, árulni fogják beszerzési ár alatt a kormány által hatósági árakkal szabályozott termékeket, de veszteségüket az adott boltban kapható összes többi áru árának megemelésével kompenzálják majd.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A baloldali politikus számára a kádári szocializmus időszakát idézi a kristálycukor, a búzafinomliszt, a napraforgóolaj, a sertéscomb, a csirkemell és a 2,8 százalékos tej árának maximalizálása február elsejétől. Facebook postjában úgy véli, minden más drágulni fog, méghozzá nem február egytől, hanem már a következő hetekben. Érthetetlennek tartja azt is, miért pont ezek a termékek kerültek a kosárba. A Demokratikus Koalíció (DK) közleményt adott ki, mely szerint fél nap kellett ahhoz, hogy kiderüljön, az Orbán Viktor által bejelentett élelmiszerárak befagyasztása sem több ócska politikai trükknél. A megnevezett élelmiszerek közül a tej és az étolaj fogyasztói átlagára is magasabb volt az árrögzítéshez kijelölt októberi időpontban, mint ahogy az januárban várható.

Az olcsóbb termékek forgalma nőni fog, ez az egyetlen, ami biztos. Fotó: penzcentrum.hu

Az ellenzéknek abban valószínűleg igaza van, hogy egyetlen olyan kereskedő sem lesz, aki a kormány intézkedésének hatására módosítaná üzleti tervét és csökkentené haszonkulcsait. Ezt a jelenlegi versenyhelyzetben nem is nagyon tudná megtenni senki. Kétséges viszont, hogy a kieső bevételeket honnan pótolja az árus, a beszállítók lecserélésével, esetleg erősebb versenyeztetésével, vagy egyszerűen áthárítja a fogyasztókra a veszteséget. Az igazi probléma valószínűleg a kiskereskedőknél jelentkezik majd, ugyanúgy, ahogy a benzinárak befagyasztásánál is történt. Ők nem nagyon tudják majd kompenzálni a többi termék áremelése nélkül a kieső bevételt. A multik viszont valóban képesek megszorongatni beszállítóikat, akiknek legtöbbször amúgyis vállalniuk kell úgymond akciós időszakokat. A másik módszer lehet, hogy a nagy kereskedő cégeknél mindig vannak úgynevezett „küzdő termékek”, amelyeket vállaltan a beszerzési ár alatt adnak a vevők becsalogatása érdekében. Ezeket lecserélik a kormány által megadott árucikkekre és így „házon belül” rendezik a problémát. A többi termék áremelése a multiknál valószínűleg csak a végső eszköz lesz, mert számukra a kormánnyal való jó kapcsolat is fontos.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo