Az Európai Unió végrehajtó testülete kedden hagyja majd jóvá a konvergenciaprogramot. Ugyanaznap elfogad viszont egy, a tagországok számára készített - minden bizonnyal bírálóbb hangvételű - ajánlást is a túlzott államháztartási deficit miatt két éve indított eljárás folytatásaképpen, és ebben várhatóan további konkrét lépésekre ösztönzi a kormányt. Brüsszelben az is egyértelműen kiderült, hogy a bizottság nem kíván tekintettel lenni a helyhatósági választások közelségére, és azok előtt mindössze öt nappal mindenképpen el kívánja fogadni - minden kiszivárogtatás szerint pozitív - értékelését a jövő heti strasbourgi ülésen. Joaquín Almunia pénzügyi biztos szóvivője bejelentette, hogy kedden, a dokumentumok jóváhagyása után a spanyol biztos sajtótájékoztatót is tart.
Politikai támogatás a kormánynak
A Reuters megjegyzi, hogy ha a tervet jóváhagyják, az politikai támogatást nyújt a szocialisták vezette magyar kormánynak, amely e héten heves zavargásokkal szembesült. A bizottság a konvergenciaértékelés szerint azt javasolja, hogy Magyarország - a kormány terveivel összhangban - 2009 végére mérsékelje az államháztartás hiányát a bruttó hazai termék unió által megkívánt 3 százalék körüli szintjére. Erre más források szerint meg is van az esély, hiszen egy ötéves időszakban a nyugdíjreformok hatása még beszámítható a deficit csökkentésébe.
A bizottság dokumentumának tervezetében azt írja, hogy "a túl nagy deficit folyamatos korrekciója 2009-re megköveteli a kormánytól a költségvetési célok pontos elérését". Hozzáteszik: jelentős kockázata van az államháztartás finanszírozhatósága fenntartásának. A dokumentum megjegyzi: üdvözlendő, hogy a szeptemberben kiigazított konvergenciaprogramban a magyar hatóságok a túlzott deficit mérséklésének adnak elsőbbséget. Ugyanakkor a legnagyobb kockázat a tervezet szerint abból fakad, ha a kormányzat nem tudja megvalósítani a kiadások beígért befagyasztását.
Gyorsuló reformokat!
A tervezet sürgeti Magyarországot, hogy a közigazgatás, az egészségügy, a nyugdíj- és oktatási rendszer tervezett reformját gyorsan hajtsa végre. A bizottság 2007. április 10-i határidőt szabja meg annak, hogy Budapest bizonyítsa: az ígéreteknek megfelelően meg is valósítja a fiskális programját. A bizottság azt is elfogadja, hogy Magyarország lemondott az eurózóna tagság 2010-évi eléréséről. Végül leszögezi, hogy noha Magyarország nem tervezi 3 százalék alá vinni GDP-arányos államháztartási hiányát 2009-re, de lehetősége lesz az az évi nyugdíjreformmal kapcsolatos kiadásait a hiány számításánál figyelembe venni, így érve el, hogy ne legyen nagy a hiánycél túllépése.
Nem kommentálták
Almunia szóvivője pénteken az MTI-nek nem volt hajlandó kommentálni a kiszivárgott értesüléseket. Jelezte, hogy a bizottság a keddi ülésen véglegesíti az értékelést, tehát annak tartalmáról korai még beszélni. Más bizottsági források ugyanakkor értésre adták, hogy az eddigi nyilatkozatok és utalások alapján "könnyen elképzelhető" a papír tartalma.
A hét elején a brüsszeli bizottság már jelezte: megérti, hogy a kormány programja "fájdalmas" intézkedéseket is tartalmaz a gazdasági szigor jegyében. A szóvivő akkor azt is leszögezte: a kormánynak és a népnek egyaránt érdeke, hogy a hiány csökkenjen, a pénzügyi helyzet pedig rendeződjön. Az EU pénzügyminiszterei a bizottság ajánlásait várhatóan október 10-i luxemburgi találkozójukon fogják elfogadni.
A 2004 júliusában kezdett túlzottdeficit-eljárás során a pénzügyi tanács tavaly márciusban is konkrét ajánlásokat tett Magyarországnak a hiány leszorítására. A konvergenciaprogram jóváhagyásának elakadása miatt a miniszterek azóta nem folyamodtak ismét ehhez az eszközhöz - bár arra két ízben is figyelmeztettek, hogy az ajánlásokban foglaltak végrehajtására tett hatékony lépéseket helyenként még nem tapasztalnak -, de október eleji ülésükön várhatóan ismét sor kerül erre. A minisztertanácsi megfogalmazás ugyanakkor elvben el is térhet a bizottsági szövegtől.