Günter Verheugen ezt azt követően mondta, hogy pénteken találkozott Bajnai Gordon önkormányzat és területfejlesztési miniszterrel. Günter Verheugen kiemelte: Magyarország napjainkban az Európai Unióban a legambíciózusabb reformfolyamatot indította el, amely illeszkedik az unió hosszú távú erőfeszítéseihez.
Átalakulunk
Az EB alelnöke elmondta, hogy Magyarország 2004-es uniós csatlakozása óta ez az első látogatása az országban, holott előtte, 1999-2004 között rendszeresen járt Magyarországon, találkozott a vezetőkkel, hiszen Magyarország akkoriban az európai uniós csatlakozás élvonalában haladt. Magyarország most is egy újabb átalakulási folyamat kellős közepén van, jelenleg a tudás alapú társadalmat és a környezetbarát gazdaságot építi ki, amely pontosan az a két folyamat, mellyel most az Európai Unió is szembe néz. Günter Verheugen emlékeztetett rá, hogy az EU reformfolyamatának legfontosabb területei közé a klímaváltozás elleni harcot, a kis- és középvállalkozások fejlesztésének időszerű kérdéseit, a közigazgatás reformját és az állami szabályozás javításával kapcsolatos kezdeményezéseket lehet sorolni, és idetartozik az innováció kérdésköre is.
Verheugen szerint fontos, hogy a makrogazdasági kiigazítás, stabilitás nélkül Magyarország nem tudná végigvinni reformjait, a magyar gazdaság jövője "nem lenne túl fényes" a stabil makrogazdasági egyensúly nélkül. Az alelnök szerint Bajnai Gordonnal való megbeszélése része annak a folyamatnak, amellyel előkészíti az Európai Unió Tanácsának jövő heti találkozóját, amikor is az unió vezetői, államférfijai áttekintik az integrációban résztvevő tagállamok helyzetét, egész Európa reformfolyamatait.
Adóreform útján
Bajnai Gordon a találkozó után újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy Magyarország az elmúlt két évben sokat tett a modernizációért, a következő időszakban a kormány olyan újabb kezdeményezéseket indít, amelyek javítják az ország versenyképességét. A miniszter ezek közé sorolta a tervezett adóváltoztatásokat, a munkára ösztönző kezdeményezéseket, a szociális intézkedéseket, a meghirdetett új tulajdonosi programot, valamint az oktatás terén tervezett reformlépéseket is.
Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter szerint "Magyarország megy tovább azon az úton, amelyen egész Európa halad, ami arról szól, hogyan tartsuk Európát a világ fejlődésének élvonalában". Bajnai Gordon kifejtette, hogy az Európai Bizottság alelnökével részletesen megvitatták a kis- és középvállalkozások fejlesztését célzó európai folyamatot is. A miniszter kiemelte, hogy az unióban ismert, úgynevezett Jeremie program során az unió 27 tagállama közül elsőként Magyarország indította el a mikrovállalkozások hitelezését.
Az Európai Bizottság egyúttal kezdeményezte, hogy a Lisszaboni Program keretében felgyorsuljon az egyes uniós országokban a vállalatalapítás, egyszerűsödjön a vállalati adminisztráció. Ezzel kapcsolatban a miniszter hangoztatta, hogy Magyarországon egy éve még 37 napot vett igénybe egy új cég létrehozása, ez év elejétől az alapítás időtartama egy napra csökkent, és idén július 1-től pedig egy óra lesz egy új vállalkozás alapításának időtartama. "Ezzel az EU élvonalba kerülünk, csak Portugália és Észtország lesz előttünk, ahol 55 percet vesz igénybe egy új cég megalapítása" - mondta a miniszter.