Az erről szóló határozatot szerdán fogadta el az EP, 544 szavazattal 110 ellenében 51 tartózkodás mellett. A javaslat egyértelműen a Theresa May által preferált "hard brexittel" szemben foglal állást: az új elképzelés szerint Nagy-Britannia nagyjából csak névleg lépne ki az EU-ból. Az EU négy legfontosabb alapelvét továbbra is tiszteletben kellene, hogy tartsa, ezek az áru, a tőke, a szolgáltatások és a személyek szabad áramlása - azaz, a szigetország a közös európai szabad kereskedelmi övezet tagja maradna, és EU-s állampolgárok ugyanúgy vállalhatnak munkát, telepedhetnek le Nagy-Britanniában, mint korábban.
A képviselők kiemelik, hogy bármilyen, a jövőbeli kapcsolatokra vonatkozó megállapodásnak tiszteletben kell tartania az EU egységét, a közös piacot, a négy szabadságot, és úgy kell megőriznie az Unió jogrendjét és döntéshozatali folyamatát, hogy nem ad lehetőséget arra, hogy a másik fél kedvére válogathasson az előnyök és kötelezettségek között, ideértve az Európai Bíróság szerepét is.
Kilépési megállapodás és átmeneti időszak
Az állásfoglalás üdvözli a Bizottság kilépési megállapodásra tett javaslatát és támogatja, hogy szülessenek az átmeneti időszakra szóló intézkedések, illetve megerősíti, mennyire fontos egyenlő és igazságos bánásmódban részesíteni egymás polgárait. Az ír határkérdés kapcsán szintén üdvözli a Bizottság előterjesztését, amely tartalékmegoldást is tartalmaz arra az esetre, ha a határ lezárulna, és amely megőrzi az ír-északír együttműködést. A brit kormány nem engedheti, hogy a Nagypénteki megállapodásban foglalt állampolgári jogok sérüljenek.
A tagállamok a március csúcson fogadják el a jövőbeni kapcsolatokról szóló tárgyalásokra vonatkozó iránymutatásokat - az EP ehhez küldi el az álláspontját. A Parlament beleegyezésére bármely kilépési és társulási megállapodáshoz szükség van.